Ból jajników - jaka może być przyczyna?

Witam, mam 20 lat i rozpoczęłam niedawno współżycie "ostatni raz" miał miejsce 2 tyg. temu, był z zabezpieczeniem i dzień przed moim okresem (czyli, teoretycznie, w dni niepłodne). Wykluczam więc raczej możliwość ciąży, ale teraz, od niecałych trzech dni odczuwam ostry ból jajników (a przynajmniej okolicy, w której się znajdują). Słyszałam, że czasem jajniki bolą podczas owulacji. Niestety, według "obliczeń" owulacja powinna nastąpić około 8-9 lutego, a dziś jest 6, i nigdy wcześniej nie odczuwałam takiego bólu. Nie zanotowałam także dużych zmian temperatury, chociaż śluz jest przeźroczysty i klejący. Czy możliwe, ze to owulacja, wcześniej wywołana stresem? Czy może jestem na coś chora? Martwię się. Julia.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Po pierwsze proszę pamiętać, że jest Pani jeszcze bardzo młodą kobietą, która może mieć nieregularne cykle. Oznacza to, że zarówno czas dni płodnych, niepłodnych jak i owulacji może ulegać znacznym przesunięciom. Po drugie, wprawdzie owulacji może towarzyszyć ból zlokalizowany w okolicy podbrzusza, aczkolwiek nie powinien mieć charakteru ostrego, a tym bardziej nie powinien trwać aż tak długo.
Ból który Pani opisała może wynikać zarówno z przyczyn ginekologicznych, jak i pozaginekologicznych. Koniecznie proszę zatem skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub od razu ze specjalistą ginekologiem, który zleci badania dodatkowe, oceni etiologię bólu oraz rozpocznie właściwe leczenie.