Ból jednej piersi po długotrwałym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej

Mam 29 lat. Przez 7 miesięcy stosowałam NuvaRing. Źle znosiłam tabletki antykoncepcyjne, dlatego lekarz zaproponowal mi tę terapię hormonalną. Teraz ok. 8 dni po usunięciu krążka i nie założeniu nowego (postanowiłam zrezygnować z antykoncepcji), pojawił się u mnie ból prawej piersi w okolicy sutka, nasilający się przy dotyku lub ucisku. Miewałam lekkie pobolewanie związane z cyklem, ale było mniej intensywne. Czy zaprzestanie terapi hormonalnej może być powodem bólu? Dodam, że mam za sobą dwukrotne karmienie piersią.

Witam serdecznie!

Hormony zawarte w krążku NuvaRing mają działanie miejscowe. Jedynie niewielka ilość hormonów może trafić do krwioobiegu, nie powodując raczej konsekwencji hormonalnych. Nie sądzę, aby ból piersi miał związek z przerwaniem terapii. Najlepiej gdyby udała się Pani na konsultację do lekarza ginekologa, który zbada Panią, ewentualnie wykona USG piersi i na podstawie tego będzie można wnioskować o ewentualnej przyczynie bólu.

Proszę pamiętać, że ból okolicy piersi nie musi być wynikiem zmian w samej tylko tkance piersi, ale także może być spowodowany zapaleniem mięśni klatki piersiowej lub nerwobólem.

Pozdrawiam serdecznie