Ból kolana przy zginaniu bez obrzęku

Witam, boli mnie kolano przy zginaniu. Zaznaczę, że nie mam obrzęku, nie uderzyłem się, nie boli gdy całkowicie prostuje, jedynie gdy próbuje zgiąć kolano. Mam 19 lat 195 cm . Ból pojawia się gdy chce strzelić kolanem (przy zginaniu). Dotykając cale kolano nigdzie nie odczuwam bólu, jestem osoba pracującą fizycznie, często kucam i klękam, nie uprawiałem żadnych sportów od 1,5 roku . Ból trwa już 4 dni i boje się zginać kolano . Może to być naderwanie ścięgien? A może to nadwyrężenie? Ze zmęczenia? Może z powodu częstego klękania i kucania? Czy powinienem wykonać jakieś specjalistyczne badania? Jeżeli tak to jakie? Proszę o pomoc, co może być przyczyną bólu kolana przy zginaniu.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do ortopedy. Prawdopodobnie jest to związane z nadwyrężeniem aparatu wiezadłowego stawu.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Opisane przez Pana dolegliwości zdecydowanie warto byłoby skonsultować z lekarzem. Konsultacja jest wskazana szczególnie z tego względu, że wspomina Pan, iż pracuje Pan fizycznie – praca w takich warunkach sprzyja natomiast różnym schorzeniom narządu ruchu.

Na podstawie przedstawionego opisu zasadniczo nie jest możliwe dokładniejsze stwierdzenie, jaka może być konkretna przyczyna występującego u Pana problemu. W celu stwierdzenia, czy i do jakiego problemu u Pana doszło, konieczne byłoby wykonanie badania stawu kolanowego. W tym przypadku najkorzystniej byłoby udać się do specjalisty ortopedii – będzie on mógł zróżnicować przemijające zaburzenia ruchomości stawu kolanowego z takowymi, które mogą być bardziej utrwalone i wymagać wdrożenia leczenia.

Możliwe, że ortopeda już na podstawie samego badania ortopedycznego będzie mógł stwierdzić, co spowodowało Pana problem. Istnieje także możliwość, że w celu postawienia Panu diagnozy konieczne będzie przeprowadzenie badań obrazowych, np. badania USG stawu czy wykonania zdjęcia RTG stawu kolanowego.

Do specjalisty ortopedii potrzebne jest jednak skierowanie – takowe można otrzymać od lekarza rodzinnego, dlatego też korzystnie byłoby rozpocząć od wizyty u tego specjalisty.

Ogólnie podkreślenia wymaga to, że jest Pan młodą osobą i chociażby z tego względu korzystne byłoby odwiedzenie lekarza. Problemów ze strony stawów lepiej nie bagatelizować – wczesne wdrożenie ich leczenia może sprawić, że konieczna terapia będzie mniej inwazyjna.