Ból kości i zmęczenie po odczulaniu - czy tak musi być?

Witam serdecznie, od 4 lat odczulam się na roztocza (1 rok leczenie podstawowe, w tej chwili od 3 lat szczepienia podtrzymujące co miesiąc). Czasem po odczulaniu bardzo bolą mnie kości, ból jest ogromny, nie mogę spać w nocy, nie pomagają leki przeciwbólowe. Przechodzi to po jednej dobie. Poza tym często po szczepieniu w przeciągu godziny - półtorej od iniekcji bardzo chce mi się spać, dosłownie nagle zaczynam się czuć, jakbym nie przespała przynajmniej 2 nocy, po czym śpię do 8 godzin, nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Bardzo często natomiast objawy te występują wtedy, gdy przyjdę na odczulanie zamiast w odstępie 4 tygodni tak jak zaleca lekarz to np. 6 tygodni, nie ma ich, gdy dostanę mniejszą dawkę. Do tego bardzo boli mnie ręka i mam obrzęk (ale to chyba normalne, nawet było napisane w ulotce, że tak może być). Natomiast bardzo martwią mnie objawy wyżej opisane: ból kości i zmęczenie. Czy to jest normalne? Mój lekarz niestety bagatelizuje problem... Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Niestety czasami zdarza się tak, że odczulanie jest tak źle tolerowane, że konieczne jest jego zaprzestanie.

W pani przypadku konieczna jest ponowna rozmowa z Pani lekarzem prowadzącym odczulanie i wyjaśnienie jak dotkliwe są występujące objawy. Być może udałoby się tak ułożyć plan, żeby nie odsuwać terminów podania leku (napisała Pani, że wówczas dolegliwości są mniejsze). Korzystne efekty stosowanego leczenia zawsze powinny przewyższać te spodziewane niepożądane. Jeżeli dolegliwości są bardzo silne i pogarszają Pani jakość życia należy się zastanowić czy nadal terapie kontynuować.

Warto również skonsultować się z lekarzem rodzinnym i wykonać chociaż podstawowe badania krwi w celu wykluczenia innych przyczyn objawów.

Proszę jeszcze raz spróbować ponownie porozmawiać z lekarzem.

Pozdrawiam