Ból kości krzyżowej kręgosłupa i praca wysiłkowa

Witam, mam 27 lat. Od kilku dni męczy mnie ból kości krzyżowej (ogonowej kręgosłupa). Ból występuje po lewej stronie, co utrudnia mi wykonywanie ruchów takich jak: schylanie się, wstawanie, opieranie się na sofie siedząc na niej. Odczuwam kłucia w tym miejscu, nawet gdy lekko uciskam te miejsce stojąc prosto. Jest to już drugi taki przypadek w przeciągu 3 tygodni. Za pierwszym razem ból minął mi po kilku dniach, teraz powrócił. I martwię się że to coś poważniejszego. Moja wykonywana praca jest ciężka, wiążąca się z wysiłkiem siłowym, choć pracuję tam 4 rok, być może wiąże się to ze zmianą stanowiska, bo wykonywana teraz praca jest cięższa niż dotychczas. Proszę o jakąś radę, czy też wyjaśnienie mojego problemu, być może jest to ból przejściowy. Dziękuję za wysłuchanie i proszę o udzielenie mi rad. Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Jeżeli ból się powtarza konieczne jest wyjaśnienie jego pochodzenia. Bardzo prawdopodobne że dolegliwości są wynikiem pracy, jednak częściej ból w tej okolicy pojawia się u osób które wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej, na przykład u kierowców. Dolegliwości mogą wynikać zarówno ze zmian w obrębie kośćca jak i tkanek go otaczających.
Konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej rozpocząć od lekarza rodzinnego, który po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu określi czy jest konieczność wykonania badań dodatkowych (jeżeli dawno nie były wykonywane chociaż badania podstawowe z krwi warto je wykonać, być może wskazane będzie również zdjęcie rentgenowskie) oraz stwierdzi czy jest konieczność wizyty u specjalisty ( do ortopedy konieczne jest skierowanie).
Do czasu wizyty u lekarza najlepiej przyjąć leki przeciwbólowe dostępne bez recepty w aptekach, z lekiem osłonowym na żołądek przyjmowanym na czczo.

Pozdrawiam