Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do pośladka

Witam. Od ośmiu miesięcy walczę z bólem kręgosłupa lędźwiowego,  który promieniuje do prawego pośladka. Mogę spać tylko na lewym boku ale na plecach już nie bo wtedy ból jest nie do zniesienia. Nie mogę wtedy nawet ruszać prawą nogą. rano jak wstaję to z płaczem bo nie mogę chodzić z bólu. potem jak już się rozchodzę to ból maleje. dodam że mam cantralną dokanałową przepuklinę L5-S1 a w L4-L5 centralna wypuklina modelująca przednią krawędź worka oponowego. czy te bóle to rwa kulszowa i jak ją leczyć? Tabletki nie pomagają. Co to zatem może być? O czym może świadczyć opisany ból kręgosłupa lędźwiowego? Bardzo się martwię tym objawem. Proszę o pomoc

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani,
Wszystko, wskazuje na rwę kulszowa, wynikającą ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowym. Obecnie, dysponujemy właściwym i skutecznym leczeniem. Nie mogę jednak, podjąć decyzji o zaawansowanym leczeniu na podstawie dyskusji internetowej. Proponuję, zgłosić się do lekarza prowadzącego i przedstawić swoje dolegliwości oraz objawy. Na pewno pomoże skutecznie.
Pozdrawiam, dr n. med. Wojciech Kawiorski

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

rzeczywiście opisane przez Panią dolegliwością mogą być spowodowane napadami rwy kulszowej. Wspomina o tym, że pewne problemy z Pani kręgosłupem zostały zdiagnozowane – kiedy jednak badania stwierdzające te odchylenia zostały wykonane? Jeżeli dość dawno, to niestety możliwe jest, iż doszło do nasilenia się istniejących u Pani zmian – w związku z możliwym ryzykiem może się okazać, że tak naprawdę byłoby konieczne powtórne przeprowadzenie u Pani badań obrazowych.

Jeżeli zaś chodzi o opcje terapeutyczne, które mogłyby przynieść rozwiązanie Pani dolegliwości, to tutaj dużo rzeczywiście zależy od tego, jaki jest rzeczywisty stan Pani kręgosłupa. Proszę pamiętać o tym, iż rzeczywiście – w aptekach mamy do dyspozycji szeroki wybór różnych środków przeciwbólowych bez recepty, jednakże zażywanie ich w nadmiernych ilościach może być jak najbardziej szkodliwe. Z tego właśnie powodu najkorzystniej byłoby, gdyby środek przeciwbólowy – który byłby możliwie bezpieczny, a jednocześnie skuteczny w łagodzeniu Pani bólu – dobrał Pani lekarz.

Możliwe jest również to, że rozwiązać Pani dolegliwości mogłyby specjalistyczne ćwiczenia lub rehabilitacja. Inną opcją leczniczą, zarezerwowaną jednak dla najbardziej zmian związanych z kręgosłupem, są zabiegi chirurgiczne. Ostateczny wybór najkorzystniejszej dla Pani terapii byłby możliwy najprawdopodobniej po przeprowadzeniu poszerzonej diagnostyki.