Ból kręgosłupa po znieczuleniu. Czy to normalne?

Witam. 13 miesięcy temu urodziłam syna, poród odbył sie naturalnie, ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Od tamtego czasu w miejscu nakucia boli mnie kręgosłup, szczególnie przy wysiłku, np. odkurzaniu. Mąż często masuje mi to miejsce, ale nieraz ból jest nie do wytrzymania. Czy to normalne? Pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ból, o którym Pani pisze jest najprawdopodobniej powikłaniem po znieczuleniu zewnątrzoponowym. Jest to normalne w tym sensie, że się zdarza - nie powinna jednak Pani przechodzić nad tym do porządku dziennego, lecz podjąć leczenie. Podany lek znieczulający mógł spowodować u Pani podrażnienie korzeni nerwowych. Powinna Pani poszukać pomocy neurologa, który zdiagnozuje Pani dolegliwość i rozpocznie leczenie, w najgorszym razie - przeciwbólowe.

Jeżeli masaż przynosi Pani ulgę to proszę go kontynuować, można spróbować użycia maści lub żelów rozgrzewających.

Pozdrawiam serdecznie!