Ból kręgosłupa u kobiety w ciąży

wytam, ostatnia miesiaczke mialam 10 lipca 2013, jestem na poczatku ciazy. chcemy z mezem leciec na 2 tygodnie do Hiszpanii- w sumie 4 loty, bo z miedzyladowaniem w jedna i druga strone. Na usg ide dopiero w przyszlym tygodniu, bo lekarz u ktorego bylam, powiedzial ze narazie za wczesnie. Ogolnie czuje sie dobrze, tylko kregoslup na dole mnie boli, ale nie wiem czy to normalne. Prosze o informacje co sadzi Doktor o locie samolotem i o tym bolu kregoslupa?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W ciąży wysoki poziom hormonów sprawie że więzadła stawowe stają się bardziej rozciągliwe i podatne na odkształcenia. To w sumie może powodować dolegliwości bólowe. Z tym bólem można sobie poradzić na kilka sposobów. Przede wszystkim od początku ciąży ćwiczyć, wzmacniać mięśnie kręgosłupa, mięśnie skośne brzucha, rozciągać mięśnie nóg, w szczególności ud (przyczepiają się one do miednicy, pociągając za nią pogłębiają lordozę lędźwiową). Kobiety w ciąży powinny na siebie szczególnie uważać, jednak nie ma przeciwwskazań do odbywania podróży samolotem. Jedynym przeciwwskazaniem a właściwie dyskomfortem podczas lotu może być spotęgowane uczucie mdłości, które podczas ciąży może pojawiać się dość niezapowiedzianie.