Ból krocza w 35 tygodniu ciąży

jestem w 35 tygodniu ciazy wlasnie boli mnie krocze . nie wiem czy to normalne cz powinnam panikowac zwłaszcza ze kilka dni temu zaczełam obserwowac o wydaje mi sie zee moja macica sie obnizyła . kilka dni temu ciezko było włozyc mi w nia palec a dzis mam luz czy to znaczy ze robi mi sie rozwarcie ?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Podczas ciąży, na skutek działania estrogenu, następuje poluzowanie chrząstkozrostów, czyli spojenia łonowego i stawów krzyżowo-biodrowych. Aparat więzadłowy miednicy zwiększa swoją elastyczność. Jest to naturalne zjawisko w trakcie ciąży, ponieważ jest to sposób przygotowania miednicy do porodu. Im szerszy kanał rodny, tym łatwiejszy poród dla matki i dla dziecka. Ból może pojawiać się przede wszystkim pod koniec ciąży, gdy główka dziecka zaczyna się obniżać. Odczuwalny jest wtedy ból lokalizowany w kroczu, a konkretniej w obrębie dolnego odcinka miednicy.