Ból krtani i stan po przyjęciu jodu radioaktywnego z powodu nadczynności tarczycy

Witam, pytanie dotyczy tarczycy. 2 tygodnie temu przyjąłem jod radioaktywny w związku z nadczynnością. Tydzień temu wróciłem do Thyrosanu, ponieważ objawy nadczynności stały się zbyt dokuczliwe (rozdygotanie, bezsenność, rozwolnienie, mdłości) I pojawiło się coś, co niepokoi mnie najbardziej ... ból dolnego odcinka krtani i tuż poniżej umiejscowiony bardziej po prawej stronie i wyczuwalny jedynie z zewnątrz. Konsultacja dopiero za 3 tygodnie. Dodam, że sporo palę. Czy powinienem się niepokoić?

Dzień dobry,

Z uwagi na zgłaszane objawy sugerowałbym zgłoszenie się do laryngologa celem oceny krtani. Palenie papierosów? Już Pan pewnie słyszał...ale po podaniu radiojodu stanowczo sugerowałbym ich odstawienie, najlepiej raz na zawsze...W chorobie Graves-Basedowa palenie może kilkukrotnie zwiększać ryzyko orbitopatii tarczycowej, a jeśli miał Pan podawany jod z powodu wola wieloguzkowego lub gruczolaka autonomicznego, to przy współistniejącej nadczynności palenie może nasilać objawy. Po terapi I131 może też dochodzić do przejściowego obrzęku i powiększenia się gruczołu tarczowego, który po pewnym czasie ulega zmniejszeniu, czasem nawet o 40%. Jednak w Pana przypadku wizyta u laryngologa jak najbardziej jest wskazana.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz