Ból między łopatkami i na środku pleców

Dzien dobry mam 18 lat Od tygodnia mam potworny bol w srodku plecow oraz miedzy lopatkami i to nie serce bo mialem ekg. W ogole mam takie klucie w roznych miejscach. Wczoraj doszedl bol klatki piersiowej i takze bol zeber. Mialem morfologie, tsh, ob i nic nie wykazalo. Co to może być? Slyszalem ze bole kregoslupa moga byc od stresu i dawać takie objawy jak u mnie. lekarz patrzac  i badając mnie dlonmi nic nie widzial w plecach. A mnie bardzo boli i trudno jest to wytrzymać, Co mam teraz robic. Jakie badania jeszcze powinienem zrobić aby w końcu znaleźć przyczyne. Z góry dziekuje za pomoc. Pozdrawiam Rafał.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, problem może wynikać z bardzo wielu przyczyn takich jak skrzywienie kręgosłupa czy zmiany zwyrodnieniowe, także dolegliwości mięśniowo-nerwowe. Mogą to też być problemy z układem oddechowym czy tętniczym (podwyższone ciśnienie tętniczy za podejrzenie zatorowości płucnej). Proszę wykonać badanie RTG klatki piersiowej i kręgosłupa i panel badań podstawowych (w tym D-dimery) oraz udać się na kontrolę u lekarza rodzinnego i neurologa. Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Witam,

Jeśli chodzi o objawy zawału to należą do nich: ból w klatce piersiowej lub złe samopoczucie, mocny ból w rejonie ramion, szyi, żuchwy lub pleców, zmęczenie, nudności, kłopoty w oddychaniu, zawroty głowy, uczucie lęku przed śmiercią oraz nagłe osłabienie, które może prowadzić do upadku. U Pani wykonano jednak ekg i było one w granicach normy.

Ból w klatce piersiowej może też świadczyć o zatorowości płucnej. Zatorowość płucna polega na zamknięciu lub zwężeniu tętnicy płucnej lub części jej rozgałęzień przez skrzepliny. Do charakterystycznych objawów należą duszność, ból w klatce piersiowej i kaszel, najczęściej suchy. Może też się pojawić krwioplucie. Warto zrobić badanie DDimerów, żeby wykluczyć zatorowość płucną.

Ból żeber może z kolei świadczyć o złamaniu żebra. Można to wykluczyć w badaniu rtg. Poza tym bóle mogą pochodzić też od kręgosłupa. Zazwyczaj są wtedy symetryczne, mogą powodować wystąpienie objawów neurologicznych tj. zaburzenia czucia.

Ból jaki Pani opisuje może czasami wystąpić np. w atakach paniki lub w depresji. Proszę zgłosić się do psychologa, pomocne może być nauczenie się niektórych technik radzenia sobie ze stresem i psychoterapia. Można zacząć leczenie farmakologiczne, jeśli dolegliwości są bardzo silne. Samemu można stosować preparaty ziołowe np. napary z melisy.

Czasami nie występuje jednak stresująca nas przyczyna, a pomimo tego mogą zdarzyć się ataki paniki. Dolegliwości są bardzo nieprzyjemne. Jeśli jednak wyniki badań są prawidłowe, w takim przypadku należy zastanowić się nad możliwością psychicznego podłoża dolegliwości. Najpierw jednak należy poszukać przyczyn organicznych opisywanych przez Panią dolegliwości.