Ból między żebrami po lewej stronie

Witam, Od ponad tygodnia doskwiera mi ból między żebrami po lewej stronie. Boli przy wdechu, kichaniu, przy niektórych ruchach, przy wyciąganiu rąk do góry, przy dźwiganiu itp. Najbardziej go czuję kiedy kładę się spać, nie mogę wtedy znaleźć dogodnej pozycji...właściwie boli przy każdej zmianie pozycji, a na plecach leżeć się nie da. Jak już się 'ułożę' i się nie ruszam, to jest ok. Byłam mocno przeziębiona, dalej kaszle. Na rtg nic nie wyszło. Co to może być? Jakie ewentualnie badania powinna wykonać. Czy ból między żebrami może oznaczać nerwoból? Jeżeli tak to jak to się leczy? Czy jest to długotrwały proces? Czy mogę na zmniejszenie bólu brać jakieś leki? Jaki? A może czymś to smarować. Proszę o odpowiedź i poradę

Lek. Tomasz Budlewski

Możliwe że te olegliwości są konsekwencją silnego kaszlu który się utrzymywał, badź to zapalenie chrząstek lub mięsni międzyżebrowych. Proszę udać się do lekarza, być może zleci leki przeciwzapalne. Ale niezbędne jest badanie.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

wspomina Pani o tym, że niedawno przebyła Pani ciężką infekcję układu oddechowego – możliwe jest, że nadal odczuwa Pani konsekwencje tego stanu. Warto również zwrócić uwagę na to, jakie stosowała Pani leczenie i jakiego rodzaju infekcja Panią dręczyła – czy stosowała Pani jakieś leki na te zakażenie? Czy zostało ono w pełni wyleczone, czy też może nadal tak naprawdę choruje Pani?

Występowanie silnego kaszlu może prowadzić do dolegliwości bólowych ze strony klatki piersiowej, jednakże standardowo raczej nie przybierają one takiego stopnia, żeby przez nie pacjent doświadczał problemów ze snem czy innych problemów, które to Pani opisuje.

Możliwe jest, że rozwinęło się u Pani zapalenie mięśni międzyżebrowych lub zapalenie chrząstek międzyżebrowych. Innym potencjalnym podłożem bólu ze strony klatki piersiowej jest przebycie jakiegoś urazu w tym rejonie ciała – takową przyczynę również należałoby wykluczyć.

Wśród Pani pytań pojawiło się jedno dotyczące tego, czy przyczyną Pani dolegliwości mogłoby być nerwobóle. Owszem, taka sytuacja również jest możliwa, należałoby jednak najpierw wykluczyć inne potencjalne podłoża występujących u Pani dolegliwości.

Najkorzystniej byłoby udać się do lekarza, który będzie w stanie zlecić Pani potrzebne badania i na ich podstawie ustalić, jakie leczenie przyniesie Pani ulgę. Może się bowiem okazać, że przydatne dla Pani będą leki przeciwbólowe, a może korzyść przyniesie stosowanie środków przeciwzapalnych.