Ból nóg i ból w klatce piersiowej u młodej kobiety

Witam. Jestem kobietą, mam 22 lata. Mam pytanie czy ból w klatce piersiowej i ból nóg, które pojawiły się mniej więcej w tym samym czasie (kilka tygodni temu) mogą być powodem do niepokoju? Ból nóg jest dość uciążliwy (z dnia na dzień coraz bardziej), a uczucie takie jakby nogi puchły, mimo iż tak się nie dzieje. Dodam tylko, że nie może być to spowodowane stresem czy przemęczeniem, a ciśnienie zawsze miałam wzorowe, choć teraz czasami bywa lekko podwyższone. Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Objawy opisane przez Panią wskazują na choroby serca, bardzo rzadko występujące u tak młodych osób (niewydolność prawokomorowa).
Na początek wskazana wizyta u lekarza rodzinnego, który przeprowadzi podstawowe badanie kliniczne i wykona badania takie jak EKG i morfologia krwi.
Być może kolejnym stopniem diagnostyki będzie konsultacja kardiologiczna.
Jeśli dolegliwości się nasilają, nie powinna Pani zwlekać z wizytą u lekarza.