Ból nóg - jak pomóc dziecku?

Proszę o interpretację wyników krwi mojej prawie dwu letniej córeczki (1,10 miesięcy). Mała skarży się na ból nóg. Płytki krwi: 456 x10^3/mm^3; WBC 8,4x10^3/mm^3; NEU% 15,8 %(1,32); LYM 74,9 %(6,28); LDH 293 U/I. Pozostałe wyniki tj: fosfataza alkaliczna, wapń, magnez, białko całkowite, białko ostrej fazy, mycoplazma, są w normie. Wykonano jej również USG jamy brzusznej, które rónież jest ok oraz toksoplazmozę, boleriozę, pasożyty, posiew kału, i proteinogram. Kazano mi jej podać polopirynę S ale nie wiem czy powinnam posłuchać lekarza wiedząc co może ona spowodować. Mała prawie od 4 miesięcy, płacze nocami z powodu bólu nóg. Pomaga jej jedynie lek przeciwbólowy. Proszę o pomoc.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Kwas acetylosalicylowy jest absolutnie niewskazany dla dzieci poniżej 12. roku życia, ponieważ bywa przyczyną groźnego w skutkach zespołu Rey’a (poważne zaburzenia neurologiczne + zaburzenia funkcji wątroby). Dlatego też proszę nie podawać córeczce Aspiryny. Bezpieczne leki przeciwbólowe, które można stosować także u dzieci to ibuprom i paracetamol.

Podane przez Panią wyniki badań sugerują przebytą w niedawnym czasie infekcję wirusową ( stąd zwiększona ilość limfocytów, przy zmniejszonym procentowym udziale neutrofilów).
Podwyższony jest także poziom płytek krwi oraz wskaźnik LDH. Jednak bez obrazu klinicznego nie stanowi to charakterystycznego opisu konkretnwej jednostki chorobowej.
Częstym problemem u dzieci zgłaszających ból nóg są tzw. bóle przeciążeniowe, które są związane ze zwiększoną aktywnością dziecka, a także bóle wzrostowe, które pojawiają się głównie w nocy.

Przy długotrwałym utrzymywaniu się dolegliwości bólowych wskazane jest w pierwszym rzędzie wykonanie morfologii krwi i OB (przy bólach wzrostowych wynik jest prawidłowy), jak również zdjęcia rentgenowskie kończyn dolnych.

pozdrawiam serdecznie!