Ból nóg - łydek i stóp

Jestem 43-letnim mężczyzną. Od kilku lat dostrzegam u siebie ból nóg, zwłaszcza łydek i stóp. Zauważyłem ten problem w 2005 roku, iż po przebyciu pieszo około dwóch km, ból nóg stawał się wręcz niemożliwy do wytrzymania - tak jakbym przebył 30 km (chodziłem na pielgrzymki). W następnych latach problem jakby zniknął, choć nie wiem, gdyż najczęściej poruszam się samochodem. Jednak w lutym bieżącego roku naderwałem sobie mięsień brzuchaty prawej łydki, co tłumaczy ból tej nogi. Jednak po odbyciu kilkutygodniowej rekonwalescencji zauważyłem, że zaczyna mnie również boleć lewa noga. Obecnie bolą mnie obie i ból jest identyczny do opisanego wcześniej. Zaznaczam, że z racji chorej prawej nogi, właściwie poruszam się sporadycznie, tzn. głównie po mieszkaniu i nie wychodzę na żadne dłuższe marsze. Zawsze uważałem, że mam za chude nogi do mojej postury (90 kg, 182 cm ), natomiast łydki to: lewa 39 cm, prawa 40 cm. Więcej mam w bicepsie!? Zaznaczam, że w młodości uprawiałem różne sporty, a w wieku 10-15 lat "robiłem" dziennie kilkadziesiąt kilometrów na rowerze. Nie było więc powodów, aby mięśnie nie rozwijały się prawidłowo. Co z tym zrobić?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Panu!

Niestety, prezentuje Pan typowe objawy chromania przystankowego. Jest to schorzenie wynikające ze zwężenia tętnic nóg. Jeśli tętnice są zwężone, niedostateczna ilość krwi dopływa do mięśni przez co mogą one zanikać, a przy wysiłku boleć. Charakterystyczne jest wystąpienie bólu po dłuższym marszu, który ustępuje po dłuższym odpoczynku.

Natomiast obecnie z powodu unieruchomienia i urazu w zwężonych tętnicach mogło dojść od wykrzepiania, dlatego ostatnio ma Pan większe problemy z chodzeniem. Powinien Pan niezwłocznie otrzymać leczenie przeciwkrzepliwe - warto udać się na izbę przyjęć szpitala dysponującego oddziałem chirurgicznym, by otrzymać to leczenie - proszę tam pójść jeszcze dzisiaj.

Natomiast by trwale usunąć problem, należy:
1) zrobić badania angio-CT lub angiografię tętnic kończyn dolnych,
2) zastosować leki przeciwmiażdżycowe,
3) jeśli będzie to konieczne, wykonać opercyjne ominięcie zwężonego odcinka (tzw. bypass) lub balonowanie (jest to zdecydowanie mniejszy zabieg przeskórny).