Ból nogi promieniujący od uda do kolana od kilku miesięcy

Dzień dobry, od kilku miesięcy boli mnie prawa noga, jest to ból nogi promieniujący od uda do kolana.  Od 2 dni ból nogi się nasilił, boli mnie tak jakby wewnątrz nogi, ból nogi promieniuje już do stopy., nasila się w nocy, nie zależy od wysiłku . Jak chodzę to wydaje mi się ten ból mniejszy. Obecnie jest już ciągły ból nogi, tak jakby ciągnęło wzdłuż nogi (z tyłu lub z boku). Nie mam zaczerwienienia skóry, ani obrzęku, na wysokości jak zaczyna się udo mam ten bok bardziej wysunięty niż prawy bok. Czym może być spowodowany ten ból nogi? Czy  powinienem coś z tym zrobić? Zgłosić lekarzowi, ale jakiemu - rodzinny czy ortopeda? Czy to minie samo, czy trzeba leczyć objaw promieniującego bólu od uda do kolana? Jak wygląda leczenie gdy ma się taki ból nogi? Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Aby móc określić odpowiednie postępowanie konieczne jest badanie lekarskie. Proszę udać się do lekarza rodzinnego. Po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

opisane dolegliwości mogą mieć tak naprawdę wiele różnych przyczyn. Doprowadzić do nich mogły chociażby jakieś problemy neurologiczne, zaburzenia przepływu krwi w obrębie kończyny dolnej, ale i również zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa czy w obrębie stawów kończyny dolnej (np. zwyrodnienie stawu biodrowego).

Tak naprawdę aby móc stwierdzić, co stanowi przyczynę opisanych problemów, konieczne byłoby przede wszystkim zebranie dokładnego wywiadu lekarskiego. Należałoby w nim uwzględnić wiele różnych aspektów, takich jak przebyte choroby, zażywane na stałe leki, ewentualne urazy kończyny dolnej, doświadczone w przeszłości. Konieczne byłoby także uściślenie charakteru doświadczanych dolegliwości.

Drugim ważnym elementem w ustalaniu tego, co doprowadziło do pojawienia się wspominanych dolegliwości, byłoby przeprowadzenie badania przedmiotowego – konieczna byłaby dokładna ocena kończyny dolnej.

Na podstawie obu powyższych możliwe byłoby zapewne wysunięcie przypuszczenia co do przyczyny opisanych objawów. Możliwe jest również, że konieczne byłoby wykonanie jakichś badań dodatkowych, np., zdjęcia RTG, czy badań laboratoryjnych.

Ze względu na to, że opisane dolegliwości utrzymują się dość długo, wskazana była konsultacja z lekarzem. Może się okazać, że do przeprowadzenia pełnej diagnostyki konieczne byłoby odwiedzenie różnych specjalistów (np. ortopedy i neurologa), jednakże początkowo udać się można po prostu do lekarza rodzinnego.