Ból obręczy barkowej i rąk przy zwyrodnieniu kręgosłupa

Witam serdecznie, moją mamę (78 lat) od dłuższego czasu bardzo boli obręcz barkowa. Po konsultacji z lekarzem otrzymała w iniekcji domięśniowej naklofen oraz wit. B12. Niestety, leki nie pomogły, ból jest tak silny, że uniemożliwia normalny sen. Boli cała obręcz barkowa, obie ręce aż do dłoni, a także zaczynają boleć kolana. Mama ma niedoczynność tarczycy (bierze euthyroks), kilka lat temu przeszła niedokrwienny udar mózgu, choruje na zaćmę, nadciśnienie tętnicze i ma zwyrodnienia kręgosłupa wieku starczego. Jakie badania powinna zrobić w celu diagnostyki dokuczliwych bólów? Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Opisywane dolegliwości mogą być związane zarówno ze zmianami zwyrodnieniowym jak i z zapalnym (na przykład w przebiegu polimialgi). Z tego powodu warto wykonać badania laboratoryjne w celu wykluczenia podłoża zapalnego (morfologia, OB, CRP) - badania te mogą być wykonane u lekarza pierwszego kontaktu. Warto również skonsultować się z ortopedą (konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego).
Jeżeli zmiany będą spowodowane jedynie zmianami zwyrodnieniowymi warto rozważyć rehabilitację. Jeżeli również to nie przyniesie efektu można skorzystać z pomocy poradni leczenia bólu (również konieczne jest skierowanie).

Pozdrawiam