Ból oczu oraz problem z czytaniem i koncentracją

Bolą mnie oczy. Podczas pracy nie mogę się skoncentrować, ucieka mi czytany tekst. Podczas czytania wymuszam spokój oczu, zamykam je na chwile i wtedy najbardziej odczuwam ból taki od środka. Mam wrażenie, że cała jestem roztrzęsiona i na niczym nie mogę się skupić. Bardzo ciężko przychodzi mi koncentracja. Podczas pisania "zjadam" litery. Zawsze rano w pracy nie potrafię się uspokoić, żeby poprawnie i pomału napisać tekst lub go po prostu przeczytać.

Dzień dobry,

To ważne abyśmy dbali o wzrok, cieszę się, że Pani traktuje ten temat poważnie. Prawdopodobnie okulista jest w stanie Pani udzielić bardziej specjalistycznych rad niż ja jeśli chodzi o higienę oka. Jest sporo ćwiczeń, które pomagają dbać o oczy. Na przykład podczas pracy warto co jakiś czas wyjrzeć np. za okno (zmienić ostrość widzenia) lub też zamknąć oczy i przycisnąć oczodoły spodami dłoni. Dobrze opisane tego typu ćwiczenia są na przykład tutaj:

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/oczy/cwiczenia-oczu-poprawiajace-wzrok_36006.html

Myślę, że warto wybrać się do okulisty tak, czy inaczej. Może zaleci też jakiś preparat (w aptekach bez recepty dostępne są zazwyczaj krople do oczu).

Pisze Pani również o roztrzęsieniu, trudnościach z koncentracją. Być może dobrym pomysłem jest zwrócić uwagę na siebie. W jakiej sytuacji życiowej się Pani aktualnie znajduje, co układa się, a co nie? Czy są rzeczy, które Panią niepokoją w Pani najbliższym otoczeniu? A może w pracy? Jak Pani ocenia siebie na ten moment? Czego Pani najbardziej potrzebuje? Czasem dobrze jest przyjrzeć się tym sprawom razem ze specjalistą, czasem wystarczy autorefleksja lub rozmowa z bliską osobą. Bywa, że ciało w jakiś sposób alarmuje nas, powiadamia o czymś (tak samo jak informują nas emocje o tym co się z nami dzieje).

Być może na roztrzęsienie pomogą też ćwiczenia relaksacyjne - takie jak trening autogenny, medytacja, joga, wizualizacje, czy po prostu spokojne oddychanie. Dobrze jest praktykować je regularnie oraz - jeśli to możliwe - w danych momentach stresu (np. obserwacja i pogłębianie oddechu jest możliwe prawie zawsze, z jogą już trochę ciężej, chociaż są i take ćwiczenia jogi, które mogą mieć i w miejscu pracy możliwość zaistnienia).

Mam nadzieję, że chociaż częściowo odpowiedź ta pomoże Pani

pozdrawiam i życzę powodzenia

Mateusz Kolaszkiewicz, psycholog