Ból ok. 10 cm powyżej pępka pojawiający się zaraz po jedzeniu

Witam. Od dłuższego czasu odczuwam ból ok. 10 cm powyżej pępka na środku i z lewej strony. Są to takie ataki okropnego bólu, które pojawiają się zaraz po jedzeniu, a nawet w trakcie. Trwa to ok. 10 min i po mocnym masowaniu tego obszaru ustępuje. Ból ustępuje od razu i czuję wtedy ogromną ulgę, aż chce mi się spać. W trakcie bólu robią mi się wypieki na twarzy. Jest to przeważnie po ciężkich posiłkach, ale dziś np. po pomidorze. Miałam bad. na helicobacter. Wyszło negatywnie. Co to może być?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Problemem może być trzustka lub kamica pęcherzyka żółciowego i/lub kamica przewodowa. Wskazane wykonanie USG j. brzusznej pod kątem oceny miąższu trzustki i pęcherzyka żółciowego. Poza tym powinna Pani wykonać podstawowe bad. krwi - morfologię z rozmazem oraz oznaczyć poziom hormonów trzustkowych. Jeśli te badania nic nie wykażą niezbędna okazać się może gastroskopia. Sugeruję zgłosić się do lekarza rodzinnego i porozmawiać na temat w/w dolegliwości. Diagnostykę powinien prowadzić gastrolog.