Ból piersi i okolic pach

Witam! Od kilku dni bolą mnie piersi i okolice pach, więc dwa dni temu zaczęłam szukać jakiś zmian, nic nie znalazłam, ale od tej pory boli mnie również pod pachami. Ból pojawia się przy dotyku. Mam wrażenie, jakby pod prawą pachą powiększył się jakiś gruczoł, ale nie czuję żadnego stwardnienia w tym miejscu ani nic takiego, tylko ból przy dotyku. Boję się, czy to nie jest jakaś zmiana nowotworowa. Wybieram się do lekarza, ale nie wiem, czego mam się spodziewać. Dodam, że ból pojawił się zaraz po zakończeniu miesiączki. Mam 23 lata. Proszę o radę.

Witam serdecznie!

Bolesność piersi jest przeważnie związana z zaburzeniami hormonalnymi. U wielu kobiet w wieku rozrodczym dochodzi do rozwoju tzw. mastopatii. Mastopatia polega na łagodnym rozroście tkanek piersi, powoduje dolegliwości bólowe, piersi bywają niejednorodne w dotyku - wyczuwa się zgrubienia, stwardnienia itp.

Mastopatię rozpoznaje lekarz na podstawie badania palpacyjnego oraz badań dodatkowych (poziom hormonów).

Leczenie polega na stosowaniu odpowiedniej diety (uboga w tłuszcze zwierzęce, kawę i mocną herbatę, zawierającą dużo owoców i warzyw, witaminy E+A oraz olej z wiesiołka), niepalenie papierosów, noszenie odpowiedniej bielizny.

Proszę koniecznie odwiedzić lekarza - najlepiej ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie