Ból piersi po biopsji

Witam serdecznie! Dokładnie 8 dni temu miałam robioną biopsję piersi lewej (nie mam jeszcze wyników), usg wykazało guzek lity dobrze ograniczony - najpewniej FA, i chcę zapytać, co to oznacza? Natomiast po biopsji odczuwam ból w tej piersi, jest ona nabrzmiała i większa niż wcześniej. Co to może oznaczać? Dodam, że przed biopsją guzek mnie bolał ,ale tylko przy dotyku, a teraz ból jest samoistny i niepokojący. Mam 23 lata i jeszcze nie miałam dzieci. Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie,

FA to skrót oznaczający gruczolakowłókniaka. Gruczolakowłókniak to łagodny guzek piersi. Powstaje najczęściej u młodych kobiet (przed 30. rokiem życia) wskutek dużej ilości estrogenów i rozrostu tkanki gruczołowej oraz włóknistej w piersi. Jeżeli guz ulega szybkiemu wzrostowi, wskazane jest jego wycięcie.

Co do dolegliwości bólowych po biopsji - ból może utrzymywać się do kilku dni, natomiast jeżeli towarzyszą temu zmiany w postaci obrzęku, zaczerwienienia piersi, może to wskazywać na rozwój stanu zapalnego, co wymaga z pewnością konsultacji lekarskiej.

Pozdrawiam serdecznie