Ból piersi przez 25 dni w miesiącu. Co to oznacza?

Kobieta, lat 30.
Panie Doktorze, 6 miesięcy temu straciłam ciążę w 6 tygodniu. Przyczyna nieznana. Przez 3 miesiące „po” czułam się dobrze, ale teraz coś jest nie tak. Sutki bolą mnie i są wrażliwe, praktycznie cały czas. Piersi też bolą. Ból zaczyna się kilka dni po okresie, a kończy w trakcie okresu. Wychodzi na to, że przez ponad 3 tygodnie w miesiącu bolą mnie piersi. I tak już trzeci miesiąc.
Dodatkowo dość silnie odczuwam jajeczkowanie, w tym miesiącu musiałam zażywać leki przeciwbólowe. Zawsze czułam owulację, ale nigdy tak boleśnie i tak długo, bo w tym miesiącu odczuwałam ból w dole brzucha już prawie 1,5 tygodnia. Przez 3 dni był dość silny, a teraz jest wyczuwalny i trochę wkurzający.
Ból też czuję przy stosunku. Czy to mogą być zaburzenia hormonalne? Czy powinnam pójść do ginekologa, czy dać organizmowi jeszcze kilka miesięcy na powrót do sił po poronieniu? Czy już dawno powinnam się unormować?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Pani obecne objawy nie muszą mieć nic wspólnego z poronieniem. Myślę, że cierpi Pani na zespół napięcia przedmiesiączkowego, który objawia się m.in. bolesnością piersi. Jeśli ma Pani regularne cykle, to raczej nie cierpi Pani na żadne zaburzenia hormonalne.
Jeżeli zaś cykle są długie (powyżej 35 dni) i o zmiennej długości, to może Pani mieć hiperprolaktynemię, która także objawia się czasem bolesnością piersi.
Bóle w podbrzuszu raczej nie są spowodowane owulacją, ponieważ trwają zbyt długo. Są one prędzej spowodowane zbliżającą się miesiączką. Jeśli Pani dolegliwości są bardzo dokuczliwe, to myślę, że powinna Pani udać się do ginekologa, który zbada Panią i ewentualnie zaleci odpowiednie leczenie dla złagodzenia bólu.
Pozdrawiam!