Ból piersi przy ich dotyku

Witam. Mam 13 lat. Od dłuższego czasu, przy dotyku, moje piersi zaczynają bardzo boleć. Jest to bardzo uciążliwe, gdyż ból odczuwam nawet przy delikatnym uderzeniu. Proszę, pomóżcie, ten ból nie ustaje i jest kłopotliwy :(

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Ból piersi to inaczej mastodynia. Jest wiele przyczyn tego zjawiska. Sądząc po Pani wieku, w pierwszej kolejności można wiązać ten ból z dojrzewaniem bądź z miesiączką - jeśli ból jest cykliczny i związany z  drugą fazą cyklu miesięcznego (tzn. ból występuje na ok. 2 tygodnie przed miesiączką lub niedługo przed).

W drugim przypadku ważną rolę odgrywa dieta, należy wyeliminować napoje zawierające kofeinę i teofilinę (kawę, herbatę czarną i zieloną) kakao, czekoladę, napoje typu cola oraz tzw. napoje energetyzujące. Przy bardziej nasilonych dolegliwościach można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, olej z wiesiołka, witaminy A, E oraz z grupy B.

Jeżeli dolegliwości występują niecyklicznie (tzn. ciągle bądź nie są związane z miesiączką) bądź są bardzo nasilone, proponuję kontakt z endokrynologiem lub ginekologiem, który może zlecić dodatkową diagnostykę (np. poziom prolaktyny) bądź bardziej specjalistyczne leczenie, np. moczopędne lub ewentualnie leczenie hormonalne.