Ból pleców - czy jest spowodowany urazem i wypadkiem w pracy?

Witam, jestem 24-letnią kobietą. W marcu tego roku po wypadku w pracy przy podnoszeniu ciężarów mam straszne problemy z kręgosłupem. Dopiero teraz miałam robione prześwietlenie: boczne odchylenie kręgosłupa piersiowo-lędzwiowego, zwężenie przestrzeni międzykręgowych L5-S1. Mam też duży problem z częstym parciem na pęcherz i oddawaniem moczu, szczególnie jak leżę. Nie mogę się wyprostować, czuję ze ten ból pleców przytłacza, obciąża mój kręgosłup. Mój partner mówi, że zrobił mi się "garb" poniżej odcinka szyjnego. Jakie leczenie powinnam zastosować? Czy to coś poważnego? Czy to odchylenie jest wrodzone czy powstało przez dźwiganie w pracy? Nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Proszę o pomoc. ala

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Opisywane objawy wymagają dokładniejszej diagnostyki, aniżeli tylko badanie rentgenowskie.

Boczne skrzywienie kręgosłupa spowodowane jest zapewne skurczem mięśni przykręgosłupowych w odpowiedzi na ból. Jednak bez obejrzenia zdjęcia nie da się tego stwierdzić jedynie na podstawie opisu. Najważniejsze w badaniu jest opisywane zwężenie przestrzeni międzykręgowej świadczące o dyskopatii (czyli uszkodzeniu lub zwyrodnieniu krążką międzykręgowego). Jądro miażdżyste krążka międzykręgowego uwypuklając się, może uciskać na struktury nerwowe powodując bóle.

W związku z wystąpieniem dolegliwości ze strony układu moczowego, warto byłoby w pierwszej kolejności wykonać badanie ogólne moczu. W razie, gdyby było prawidłowe, należy bezwzględnie poszerzyć diagnostykę kręgosłupa.

Jako, że dolegliwości wiąże Pani z urazem w pracy, zapewne taka jest też ich pierwotna przyczyna.
Dalsze leczenie uzależnione jest od nasilenia i typu dolegliwości oraz obrazu dokładniejszego badania tj. rezonansu magnetycznego kręgosłupa lub ewentualnie tomografii komputerowej.
Diagnostyką i leczeniem powinien zająć się specjalista - neurolog, ortopeda lub neurochirurg.

Leczenie w takich przypadkach zazwyczaj polega na stosowaniu odpowiednich ćwiczeń wzmacniających mięśnie stabilizujące kręgosłup (kinezyterapia) i leczeniu objawowym w stanach zaostrzenia.
Leczenie operacyjne zarezerwowane jest dla bardzo poważnych przypadków - w Pani sytuacji jest ono mało prawdopodobne.

Proszę zgłosić się z wynikiem badania do lekarza kierującego i przedyskutować z nim dalsze postępowanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.