Ból pleców na wysokośći nerek. Co mi jest?

Witam! Jestem kobietą i mam 29 lat. Od ponad tygodnia odczuwam ból w dolnej części pleców na wysokości nerek. Gdy dotykam pleców to nie czuję bólu, wydaje mi się, że jest gdzieś w środku. Gdy siedzę i chcę rękami dotknąć nóg to ból się pogłębia.Tak samo się dzieje jak stoję i chcę się pochylić - ból się nasila i rozchodzi się bardziej po plecach. Nie mam problemu z oddawaniem moczu więc nie wiem czy to nerki? Ból jest lekko pulsujący. Jestem przed miesiączką, ale nigdy do tej pory nie miałam przed miesiączką żadnych objawów. Jakieś 1,5 roku temu miałam podobny ból i okazało się, że to było zapalenie koniuszków nerwowych, ale po tygodni ból ustąpił.Co może być przyczyna moich dolegliwości?

Witam serdecznie!

Najprostszym domowym sposobem określenia, czy bóle związane są z chorobami nerek jest objaw wstrząsania. Polega ono na podskoczeniu. Jeśli odczuwa się ból zlokalizowany na wysokości nerek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dolegliwości związane są z chorobami nerek. Bóle tej lokalizacji wcale nie muszą być związane z chorobami układu moczowego. Bóle mogą mieć charakter neurogenny, mogą być związane z chorobami kręgosłupa.

Dla określenia etiologii bólu wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego. Jeżeli w przeszłości miała Pani podobne dolegliwości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do ponownego wystąpienia procesu chorobowego.

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Ból pleców na wysokości nerek może pochodzić zarówno od kręgosłupa, jak i od nerek. Lokalizacja bólu może być podobna, ale leczenie jest całkiem inne w obu przypadkach. Jeśli chodzi o ból nerek może on być wywołany zakażeniem lub kamieniem na nerce. Ból kręgosłupa może wynikać ze zmian degeneracyjnych dysku. Ból ten odróżnić może lekarz rodzinny. W przypadku bólu kręgosłupa wystarczyć może rehabilitacja, natomiast ból nerek wymaga czasami leczenia antybiotykowego.

Ból ten można też próbować odróżnić samodzielnie. Ból nerek jest ostry, pojawia się nagle, często jest bardzo silny, przebiega falami pojawiającymi się z różną częstotliwością. Między okresami występowania bólu nerek występują fazy, kiedy jest go brak. Ból pochodzący od kręgosłupa jest raczej stały, zaczyna się symetrycznie i promieniuje od zewnątrz do wewnątrz, może rozwijać sie powoli. Ból nerek zaczyna się zazwyczaj jednostronnie i promieniuje od zewnątrz do wewnątrz.

Charakterystyczny jest objaw wstrząsania. Jeśli przy podskoczeniu pojawia się ból, oznacza to że pochodzi najprawdopodobniej od nerek. Przy badaniu przedmiotowym lekarz będzie opukiwał okolicę nerek. Jeśli pojawi się ból i charakterystyczny objaw bólowy, oznacza to, że ból pochodził właśnie od nerek. Dalszymi badaniami i diagnostyką może zająć sie lekarz rodzinny, który skieruje odpowiednio do nefrologa lub do urologa, w zależności od przyczyny bólu.