Ból po operacji pęcherzyka żółciowego

Witam, mąż jest po operacji woreczka żółciowego (laparoskopowo, w marcu br.). Ok. 3 tygodnie po operacji pojawił się ból w dole pleców, ograniczenia w ruchu. Diagnostyka, MRI, wykazała niewielkie zmiany w okolicach 2 dolnego kręgu. Rehabilitacja, masaże, ćwiczenia nie dają żadnych rezultatów. Boli tak, że w nocy mąż budzi się z bólu. Czy bóle te mogą być związane z przebytą operacją? Czy mogą być związane z problemami z innymi organami (nerkami, wątrobą)? Czy powinien mieć zrobione jakieś badania w tym kierunku? Poza diagnozowaniem kręgosłupa, po operacji woreczka nie miał wykonanych żadnych innych badań. Dodatkowo, miesiąc temu, pojawił się silny ból w klatce piersiowej, którego pochodzenie nie zostało wyjaśnione. Pogotowie na podstawie EKG wykluczyło problemy ze sercem (nie miał wykonanego badania enzymów). Czy wszystkie te problemy mogą mieć wspólne źródło ? Przed operacją, poza bólami w okolicy żołądka (też nie tak częstymi i silnymi), mąż nie skarżył się na nic. Wizyty u lekarzy nie wnoszą nic nowego, każdy koncentruje się na kręgosłupie. Czy rzeczywiście przyczyna nie może być inna? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Czy bóle te mogą być związane z przebytą operacją? - Raczej to niemożliwe. Operacja wycięcia pęcherzyka żółciowego na pewno nie daje takich powikłań, które przejawiałyby się bólem, jaki posiada obecnie Pani mąż. Czy mogą być związane z problemami z innymi organami (nerkami, wątrobą)? - To dość wątpliwe, bo dolegliwości byłyby innego rodzaju. Raczej dolegliwości wskazują na problemy związane z korzeniami nerwowymi wychodzącymi z kręgosłupa. Czy powinien mieć zrobione jakieś badania w tym kierunku? - Jedyne co można jeszcze wykluczyć, a mogłoby dawać podobne dolegliwości jak ze strony kręgosłupa to choroby związane z układem moczowym zwłaszcza nerkami. Aby ten problem jednak zdiagnozować wystarczające byłoby wykonanie USG jamy brzusznej z oceną układu moczowego i badanie ogólne moczu. Czy wszystkie te problemy mogą mieć wspólne źródło? - Myślę, że obecne bóle w zakresie pleców nie mają nic wspólnego z przebytą operacją usunięcia pęcherzyka żółciowego. Czy rzeczywiście przyczyna nie może być inna? - Bardzo wątpię, że inna. Ale na pewno trzeba by jeszcze wykluczyć schorzenia związane z układem moczowym tak jak pisałam wyżej.