Ból po prawej stronie pleców w okolicy nerki, promieniujący na biodro

Witam serdecznie! Od około miesiąca mam ból po prawej stronie pleców w okolicy nerki, promieniujący na biodro, część lędzwiową kręgosłupa. Ból ten występuje przeważnie wieczorem, jest na tyle silny, kłujący, że po położeniu się czy to na plecach czy na boku, sama się nie podniosę. USG nerek zrobione, niby wszystko OK. Dodam, że mam skolioze idiopatyczną lędzwiową lewostronną. Bardzo proszę o doradztwo co to może być nerka czy raczej sprawy ortopedyczne? A może ból po prawej stronie pleców w okolicy nerek oznacza jeszcze coś innego? Co to może być? Czy powinnam wykonać inne badania? Jakie? Proszę o pomoc i radę. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane dolegliwości bólowe mogą mieć pochodzenie "nerkowe" jak i mogą być wynikiem patologii kręgosłupa. Sugeruję wykonanie analizy moczu oraz przeprowadzenie diagnostyki obrazowej kręgosłupa.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

aby określić, co jest przyczyną dręczących Panią problemów, konieczne byłoby najpierw uściślenie kilku aspektów. Wspomina Pani, że ma Pani stwierdzoną skoliozę – od jakiego czasu istnieje ten problem? Czy uczęszcza (lub uczęszczała) Pani na jakieś zajęcia rehabilitacyjne w związku z tym problemem? Czy kiedykolwiek w przeszłości pojawiały się już u Pani podobnego rodzaju dolegliwości bólowe?

Tak naprawdę przyczyną Pani dolegliwości mogą być zarówno zaburzenia związane z układem kostno-stawowym, jak i problemy dotyczące nerek. W celu określenia podłoża Pani problemów konieczne byłoby poszerzenie diagnostyki. Na ten moment – na podstawie samego przedstawionego przez Panią opisu – trudno jednak jest powiedzieć, jakie to dokładnie badania powinny zostać przeprowadzone.

Możliwe, że wyjaśnienie przyczyny Pani dolegliwości bólowych pojawiłoby się po wykonaniu zdjęcia RTG kręgosłupa i przeanalizowaniu jego wyniku. Istnieje również możliwość, że kluczowe dla procesu diagnostycznego okazałoby się wykonanie jakichś badań określających czynność nerek i układu moczowego, np. badania ogólnego moczu czy badanie stężenia kreatyniny we krwi.

Najkorzystniej byłoby więc skonsultować się z lekarzem – początkowo warto się skierować przede wszystkim do lekarza rodzinnego. Będzie on mógł wysunąć podejrzenie co do przyczyn Pani problemów, a także – w razie potrzeby – zlecić Pani odpowiednie badania czy skierować Panią do innych specjalistów.