Ból pochwy podczas stosunku a słabe nawilżenie

Dlaczego boli mnie pochwa przy wchodzeniu członka? Miesiąc temu zrobiłam to z chłopakiem pierwszy raz i bolało tylko na początku, byłam do tego przygotowana, ale później już było wszystko dobrze, wczoraj spróbowaliśmy zrobić to jeszcze raz i również bolało jak we mnie wchodził, dodam też że wydaje mi się że mam słabe nawilżenie, czy ten ból może być spowodowany właśnie przez to?

Witam. Dolegliwości bólowe u kobiet podczas wspołżycia mogą być powodowane przez wiele czynników. Jednym z nich może być, tak jak Pani zauważyła, słabe nawilżenie pochwy. Można pomóc sobie używając lubrykantów (środków przeznaczonych specjalnie do nawilżania okolic intymnych), jednak ze względu na to, że dopiero rozpoczęła Pani współżycie, radziłabym jednak poszukać najpierw powodów tego stanu rzeczy. Należy w pierwszej kolejności wykluczyć u lekarza ginekologa choroby narządów płciowych, ponieważ zaniedbanie tej kwestii może powodować groźne dla zdrowia komplikacje. Dosyć powszechnym powodem jest brak wystarczającego podniecenia, które jest ważne do wywołania fizjologicznej lubrykacji. I tak obawa przed pierwszym stosunkiem (,,że będzie bolało''), a później kolejnymi (,,bo pierwszy stosunek był bolesny'') może skutecznie uniemożliwić rozwinięcie się odpowiedniego poziomu podniecenia i nawilżenia pochwy. Konsekwencją powtarzania takich doświadczeń może być nerwica seksualna. Istnieją również inne bardziej skomplikowane psychologiczne lub psychologiczno-somatyczne przyczyny dolegliwości bólowych podczas stosunku, wynikające np.z osobistych postaw wobec seksu, wcześniejszych doświadczeń życiowych (nawet niekoniecznie takich, ktore na pierwszy rzut oka są związane z seksem), niewystarczającego poczucia bezpieczeństwa w relacji z partnerem albo stanu zdrowia somatycznego. Dość rzadko zdarza się niedopasowanie fizyczne partnerów. Z całą pewnością wskazana byłaby dla Pani (a najlepiej dla Państwa) konsultacja u specjalisty (najpierw u ginekologa, następnie u seksuologa), ponieważ zapobieganie ewentualnym zaburzeniom na tym etapie wspołżycia jest bardzo skuteczne, w przeciwieństwie do długotrwałej terapii po latach, kiedy zaniedba się pojedyncze problemy podczas pierwszych doświadczeń seksualnych.