Ból pod żebrem po ECPW protezowaniu

Witam, jestem 3 tyg. po ECPW protezowaniu, mam od tego czasu mocne bóle w prawym boku pod żebrami, jakby ktoś nóż wbijał i za chwilę przechodzi. Jest tak parę razy dziennie, a woreczek miałem usunięty 6 tyg. temu laparoskopowo. Jestem w pracy na wyjedźcie, czy ktoś mi powie, czy te bóle są normalne? Mi lekarz powiedział, że tak ma być. Chciałbym opinię innego lekarza, bo nie wiem co mam robić.

Lek. Paweł Baljon

Witam Pana serdecznie! ECPW jest badaniem inwazyjnym i jak każde badanie z naruszeniem powłok ciała może być przyczyną różnego rodzaju powikłań. Jakie stany występujące po badaniu powinny skłonić do kontaktu z lekarzem? A więc wszelkie niepokojące objawy, takie jak ból brzucha, gorączka, dreszcze, wymioty, smolisty (czarny) stolec albo fusowate wymioty wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Trudno mi jednoznacznie określić, czy stan trwający już 3 tygodnie jest wskazaniem do leczenia lub chociaż kontroli ze względu na brak możliwości bezpośredniego badania. Pełnego powodzenia zabiegu (ocenianego na 95%), jak rów­nież zupełnego bezpieczeństwa nie może zagwarantować żaden lekarz. Powikłania endoskopowego protezowania dróg żółciowych mogą być związane zarówno z zabiegiem endoskopowej cholangiografii wstecznej i sfinkterotomii endoskopowej poprzedzonej zabiegiem protezowania, jak związane z wprowadzeniem protezy. Może dojść do krwawienia z miejsca nacięcia ujścia dróg żółciowych do dwunastnicy (1-2%), ostrego zapalenia trzustki (10%) lub perforacji ściany dwunastnicy (<1 % przypadków). Re­akcje uczuleniowe na leki uspakajające, rozkurczowe, środki sto­sowane do znieczulenia gardła albo środek kontrastowy, podob­nie jak uszkodzenie przewodu pokarmowego są bardzo rzadkie. Przy braku możliwości wprowadzenia protezy do dróg żółciowych po zabiegu może dojść do wystąpienia objawów ostrego zapa­lenia dróg żółciowych pod postacią gorączki, dreszczy i żółtacz­ki. Prawidłowo umieszczona proteza może ulec zatkaniu lub przemieszczeniu zarówno do wnętrza dróg żółciowych lub mo­że zostać wydalona na zewnątrz. Występują wtedy objawy nieprawidłowego działania protezy objawiające się przede wszyst­kim żółtaczką, bólami pod prawym łukiem żebrowym i gorączką. W takich sytuacjach konieczna jest ponowna interwencja zabie­gowa polegająca na endoskopowej wymianie protezy. W rzeczywistości sam ból po zabiegu to nic nietypowego. Jednak w Pana przypadku polecam zgłosić się do lekarza, by po bezpośrednim badaniu fizykalnym ocenić Pana stan.