Ból podbrzusza - czy mogę być w ciąży?

Po 2 latach brania tabletek antykoncepcyjnych Yaz, postanowiłam zrobić przerwę. Wzięłam całe opakowanie do końca. Nastąpiło krwawienie z odstawienia. Następnie wzięłam jedną tabletkę z kolejnego blistra i zaniechałam brania dalszych tabletek. Po 3 dniach tj. w niedzielę, dwa razy współżyłam ze swoim partnerem. Bolało mnie tego dnia podbrzusze, śluzu było mało. W poniedziałek następnego dnia śluzu było znacznie więcej, był białawy i rozciągliwy, podbrzusze delikatnie pobolewało. Czy jest szansa, że zaszłam w ciążę?

Lek. Marta Hat

Witam!

Najkorzystniejszym momentem na odstawienie tabletek antykoncepcyjnych jest zakończenie ich brania wraz z ostatnią tabletką z opakowania. Po krwawieniu z odstawienia powinien rozpocząć się normalny, fizjologiczny cykl.
Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych przed okresem, nawet do sześciu miesięcy cykl może być nieregularny. Kolejne krwawienie może wystąpić przed czasem, ale może też opóźnić się nawet o dwa tygodnie. Taki stan rzeczy jest spowodowany zmianą w poziomie hormonów w organizmie.

W ciążę można zajść już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Płodność jest wtedy zwiększona, częściej też zdarzają się ciąże bliźniacze. Taka sytuacja ma miejsce przez około trzy miesiące od odstawienia.

Dolegliwości, które Pani podaje nie są charakterystyczne dla ciąży. Proszę obserwować organizm i w razie wątpliwości wykonać test ciążowy po co najmniej 2 tygodniach ewentualnego zapłodnienia (średnio w przewidywanym terminie kolejnego krwawienia). Skuteczność testów ciążowych wykonanych z moczu jest po tym okresie bardzo duża, jednak należy pamiętać, że najpewniejszą metodą wykluczającą jest wykonanie testu betaHCG z krwi.

Pozdrawiam serdecznie!