Ból podbrzusza i brzydki zapach z pochwy – czy to coś groźnego?

Witam,
mam 27 lat, urodziłam jedno dziecko, potem 3 razy poroniłam, od jakiegoś czasu mam brzydki zapach z pochwy, jest okropny, czuję się, jakbym gniła od środka, potem po paru dniach zaczęły się bóle podbrzusza i prawego jajnika. Nie wiem, co mam robić. Raz byłam z tym u lekarza, bo myślałam, że to upławy, ale lekarz powiedział, że nic takiego nie widzi i odesłał mnie z powrotem. Jak mam sobie pomóc? Zapach jest tak okropny i intensywny, że sama go czuję.
Proszę o poradę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przykry zapach i upławy wydostające się z pochwy dość wyraźnie sugerują zapalenie, np. bakteryjną waginozę (BV). Powinna Pani ponownie udać się do lekarza i poprosić o zbadanie oraz zlecenie odpowiedniej kuracji antybiotykowej. Ból w podbrzuszu może świadczyć o szerzeniu się zapalenia na wyższe partie dróg rodnych, macicę i przydatki. Jest to sytuacja nagląca, nie wolno jej Pani zaniedbać, ponieważ nieleczone zapalenie przydatków może skutkować niepłodnością na skutek powstania zrostów jajowodach.

Inną kwestią są przebyte trzy poronienia. Taki stan nazywamy poronieniem nawykowym, które nasuwa podejrzenie, że istnieją jakiegoś typu zaburzenia czy choroba, które uniemożliwiają donoszenie ciąży. Trudno mi spekulować, co dokładnie Pani jest, ponieważ nie podała Pani żadnych szczegółów czy okoliczności strat ciąży, jak chociażby wiek ciąży, w którym dochodziło do poronienia.
Myślę, że powinna Pani skonsultować tę sprawę ze swoim ginekologiem, szczególnie, jeśli planuje Pani jeszcze zachodzić w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!