Ból podbrzusza promieniujący do jądra

Witam od roku dręczy mnie dolny ból w lewym podbrzuszu promieniujący do jądra . Gdy rano wstaje , po wysiłku fizycznym , przed oddaniem moczu i kału i też w ciągu dnia. Nie bardzo mogę spać na lewym boku czuje wtedy dyskomfort . Miałem dwa razy dość mocne boleści aż miałem bardzo twarde nabrzmiałe jądro wziąłem buscpoan i wypiłem nimesil polezalem 30 min i przeszło . Robiłem badanie moczu krwi oraz tomografię komputerową jamy brzusznej i wszystkie wyniki były w porządku. Urolog stwierdził zapalenie prostaty brałem antybiotyki 2 miesiące i nic! Ból jak był tak jest. Co może być zatem przyczyną bólu podbrzusza promieniującego do jądra? Jakie badania wykonać? Proszę o pomoc

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Występujący u Pana problem utrzymuje się przez dość długi – sięgający w końcu roku – czas. Już sam ten fakt powinien skłaniać ku wykonaniu poszerzonej diagnostyki, oprócz tego z pewnością doświadczany przez Pana ból może wpływać na Pana codzienne funkcjonowanie i również z tego powodu wykrycie jego przyczyny, a następnie wdrożenie leczenia, jest jak najbardziej konieczne.

Potencjalnych przyczyn Pana dolegliwości bólowych w tym rejonie ciała można by wymienić co najmniej kilka. Doprowadzić do nich mógł jakiś problem chirurgiczny – np. przepuklina. Przyczyną bólu w okolicy ciała, o której Pan wspomina, mogłyby również być schorzenia urologiczne, takie jak np. żylaki powrózka nasiennego. Omawiając potencjalne przyczyny Pańskich dolegliwości nie sposób nie wspomnieć o jednej, szczególnie groźnej – mowa tutaj o schorzeniach nowotworowych.

Z wymienionych powodów rzeczywiście poszerzenie diagnostyki wydaje się jak najbardziej uzasadnione. O tym, jakie dokładnie badania powinny zostać wykonane, zdecydować można by po zebraniu z Panem wywiadu lekarskiego – np. w przypadku, gdyby istniałoby u Pana podejrzenie żylaków powrózka nasiennego, to wtedy prawdopodobnie skierowano by Pana na badanie USG moszny. Odwiedzając lekarza bezwzględnie należy więc pamiętać o tym, aby powiedzieć mu o wszystkich swoich dolegliwościach, przebytych w przeszłości chorobach oraz zażywanych lekach – naprawdę te wszystkie informacje mogą mieć wpływ na to, jak będzie przebiegał u Pana proces diagnostyczny.