Ból podbrzusza przy spirali

Witam, mam taki problem. Założyłam spiralę 10 miesięcy temu, tę zwyklą... i co miesiąc z 5 dni przed krwawieniem mam silne chwilowe bóle brzucha, aż mi poty na ciele wychodzą... i za kilka sekund mijają... W ciągu dnia z 4 razy tak mam... Wszystko się zatrzymuje, gdy zaczynam krwawić... ale za miesiąc znowu... Lekarz mówił, że to przejdzie, ale mi nie przeszło wkładka założona prawidłowo, bo sprawdzał... Co to może być?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Rzeczywiście bóle podbrzusza i upławy występują u wielu kobiet z wkładką domaciczną, jednak ustępują one w ciągu 3 miesięcy od założenia. W Pani przypadku opisywane bóle powinny niepokoić. Jedną z przyczyn tego typu dolegliwości są reakcje alergiczne na wkładkę, jednak występują wtedy stale. Występowanie bólu podbrzusza tylko w danej części cyklu wskazywać może na jakąś patologię narządu rodnego, hormonalnie zależną np. mięśniakiem macicy lub torbielą jajnika, która pod wpływem działania m.in. wkładki powoduje opisywane dolegliwości. Nie da się jednak rozpoznać przyczyny bólu bez dokładnego zbadania.

Proponowałbym zgłosić się z tym problemem do ginekologa już teraz, w celu dokładnej oceny narządu rodnego (w tym badanie ultrasonograficzne przezpochwowe!). Niestety, ale istnieje ryzyko, że konieczne będzie usunięcie wkładki z powodu swoistej jej nietolerancji. Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.