Ból podczas stosunków i badania ginekologicznego a endometrioza

Witam. Moja wizyta u ginekologa była spowodowana tym, że czułam ból podczas stosunku głęboko w pochwie, było zrobione usg dopochwowe, które wykazało, że mam tyłopochylenie macicy o wymiarach prawidłowej wielkości endometrium 11. Jajniki obustronnie prawidłowej wielkości i echostruktury oraz w zatoce Douglasa, ślad płynu. Lekarz stwierdził, iż moja bolesność w pochwie jest spowodowana zmianą partnera którego rozmiar członka bądź budowa powoduje te bolesność (nowego partnera mam od 4 miesięcy a z poprzednim partnerem nie miałam bóli podczas stosunku). Więc miesiąc później poszłam do innego ginekologa, zrobiłam cytologię i przy badaniu ginekologicznym bolało mnie bardziej w pochwie niż podczas poprzedniego badania. Lekarz stwierdził, że mam prawdopodobnie chorobę Endometriozę, stąd moje boleści podczas stosunku i podczas badania. Dostałam skierowanie na badania krwi: OB, MORFOLOGIA, CRA, CA 125. Wspominał też o podawaniu jakiś hormonów przez 6 m-cy, żeby wywołać sztuczną ciąże. Tak naprawdę martwię się tym, że każdy lekarz mówi mi co innego. A ból jak był tak pozostał. Chciałabym zapytać co Pan może mi poradzić w tej kwestii? Czytałam, że w przypadku potwierdzenia się endometriozy najlepszym lekarstwem byłaby ciąża? Ja mam obecnie 26 lat i nie byłam jeszcze w ciąży, nie biorę obecnie tabletek antykoncepcyjnych odstawiłam na początku 2008 roku. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Powinna Pani wykonać zalecane badania, których wyniki mogą uprawdopodobnić hipotezę o endometriozie. Niestety endometriozę można potwierdzić ostatecznie dopiero podczas zabiegu laparoskopii czy operacji (na przykład podczas cięcia cesarskiego). Jednym z objawów tej choroby mogą być bolesne stosunki, którym mogą towarzyszyć plamienia czy nawet krwawienia. Ciąża czy tabletki antykoncepcyjne nie wyleczą endometriozy, ale nastąpi wytłumienie jej objawów w tym okresie.

Przy tyłopochykeniu macicy pewne pozycje seksualne mogą powodować ból. Jeżeli nie czuła Pani bólu kochając się z poprzednim partnerem, to może to oznaczać, że rzeczywiście zmiana partnera przyczyniła się do powstania problemu bolesnych stosunków. Nie musi to być kwestia anatomii. Proszę zwrócić uwagę czy partner daje Pani odpowiednią ilość czułości, "gry wstępnej", której niektóre kobiety bardzo potrzebują by czerpać radość ze współżycia. Może Pani też spróbować użyć dodatkowego lubrykatu.
Pozdrawiam serdecznie!