Ból prawego podbrzusza. Co to może być?

Witam, od 2 tygodni boli mnie prawa część brzucha. Ból jest zlokalizowany koło kości biodrowej. Do tego bolą mnie jajniki. Miesiączka mi się skończyła 3 dni temu, więc myślałam, że ból przejdzie, ale tak się nie stało. Wczoraj byłam w szpitalu, zbadał mnie ginekolog i chirurg. Dodam, że rok temu pewien ginekolog stwierdził, że mam torbiel na prawym jajniku o wielkości 7,5 cm, więc poszłam do drugiego ginekologa, aby to potwierdził. I tak się właśnie stało, wypisał mi tabletki antykoncepcyjne M******, które biorę od 5 miesięcy. Bóle pojawiają się praktycznie co miesiąc, ale teraz są dużo, duszo większe. Nic nie pomaga, ani tabletki, ani zastrzyki. Wracając do szpitala, w którym byłam wczoraj, ginekolog powiedział, że on tam nie widzi torbieli. Jedynie 2 cm pęcherzyki, które niby mogą dawać takie dolegliwości, jak ból w podbrzuszu. Chirurg wykluczył wyrostek. Miałam robiona morfologię, OB – lekko podwyższone mi wyszło – 15, a max to 12. Niepokoi mnie także dziwne pulsowanie i uczucie jakby coś chodziło mi w brzuchu po prawej stronie. Nie wiem, czy to od pęcherzyków??? Te dziwne pulsowanie trwa już 3 dzień. Nasila się w pozycji siedzącej:/ nie wiem, czym to może być spowodowanie?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam, od 2 tygodni boli mnie prawa część brzucha. Ból jest zlokalizowany koło kości biodrowej. Do tego bolą mnie jajniki. Miesiączka mi się skończyła 3 dni temu, więc myślałam, że ból przejdzie, ale tak się nie stało. Wczoraj byłam w szpitalu, zbadał mnie ginekolog i chirurg.

Dodam, że rok temu pewien ginekolog stwierdził, że mam torbiel na prawym jajniku o wielkości 7,5 cm, więc poszłam do drugiego ginekologa, aby to potwierdził. I tak się właśnie stało, wypisał mi tabletki antykoncepcyjne M******, które biorę od 5 miesięcy. Bóle pojawiają się praktycznie co miesiąc, ale teraz są dużo, duszo większe. Nic nie pomaga, ani tabletki, ani zastrzyki.

Wracając do szpitala, w którym byłam wczoraj, ginekolog powiedział, że on tam nie widzi torbieli. Jedynie 2 cm pęcherzyki, które niby mogą dawać takie dolegliwości, jak ból w podbrzuszu. Chirurg wykluczył wyrostek. Miałam robiona morfologię, OB – lekko podwyższone mi wyszło – 15, a max to 12. Niepokoi mnie także dziwne pulsowanie i uczucie jakby coś chodziło mi w brzuchu po prawej stronie. Nie wiem, czy to od pęcherzyków??? Te dziwne pulsowanie trwa już 3 dzień. Nasila się w pozycji siedzącej:/ nie wiem, czym to może być spowodowanie?

Droga Pani!

Objawowy ból w prawym podbrzuszu w zdecydowanej większości przypadków związany jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego lub z chorobami przydatków. W związku z tym, że chirurg wykluczył zapalenie wyrostka, pozostaje kwestia jajnika.

Skoro w przeszłości opisywana była torbiel jajnika, wielkości ok. 7,5 cm, zapewne nadal jest. Torbiele mają to do siebie, że bardzo często zmieniają swoje rozmiary w zależności od fazy cyklu miesięcznego. Leczenie hormonalne, które Pani przyjmowała, mogło spowodować zmniejszenie się torbieli do wymiarów podobnych do pęcherzyków.

Zastanawiałabym się osobiście nad rozpoznaniem objawowej torbieli. W tej sytuacji należałoby się wykonać powtórne badanie ultrasonograficzne narządu rodnego w drugiej fazie cyklu – w przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych po 12 dniu. Warto oznaczyć sobie marker CA-125.

W związku z nasilonymi objawami bólowymi być może konieczne będzie operacyjne usunięcie torbieli metodą laparoskopową, jednak do tego celu konieczne jest jej potwierdzenie.

Proponuję uzbroić się w cierpliwość. W razie znacznego nasilenia się dolegliwości, pojawienia się nowych, tj. twardy, deskowaty brzuch, biegunka, wymioty, gorączka, proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.