Gonartroza i ból prawego stawu kolanowego u 53-letniej osoby

Dzień dobry. Mam taki problem: otóż od około 3 tygodni odczuwam ból prawego kolana. Ból kolan zdarzał mi się już wcześniej, ostatnio pół roku temu. Miałam wtedy zrobione zdjęcie rentgenowskie, które wykazało niewielkie zmiany gonartrotyczne z zaostrzeniami krawędzi stawowych oraz zwapnienie w częściach miękkich przy zarysie głowy kości strzałkowej prawej. Szpary stawowe węższe w odcinkach przyśrodkowych. W dołach podkolanowych fabelle. Tym razem odczuwałam również ból pod prawym kolanem. Lekarz internista powiedział, abym brała "Struktum", które wcześniej zapisał i zalecił wizytę u specjalisty. Poszłam więc do reumatologa, który zlecił USG stawów kolanowych, badania biochemiczne krwi i anty ccp. USG wykazało "w prawym dole podkolanowym torbiel Backera o wym. 14x5 mm. W dole podkolanowym lewym szczelinowata przestrzeń o płynowa o wym. 11x6 mm. Niewielki wysięk na wysokości szpar stawów rzepkowo-udowych wnikający w kierunku przestrzeni zarzepkowych, większego stopnia w stawie kolanowym prawym, od strony przyśrodkowej. Na tej wysokości zwapnienie o dł.5,7 mm / przystawowe- post. Niejednorodna echogeniczność ciał tłuszczowych Hoffy." Pozostałe badania (krwi) były w normie i nie wykazały reumatoidalnego tła choroby, więc reumatolog zalecił wizytę u ortopedy. Lekarz ortopeda po przejrzeniu wyników i zbadaniu kolan wypisał skierowanie do szpitala na artroskopię prawego kolana w trybie planowym (czyli około 1 roku) i do czasu zabiegu laser, krioterapia, mgt, ćwiczenia w odciążeniu. Rozpoznanie wg ICD-10 M17.0 Pierwotna obustronna gonartroza. W związku z tym mam pytanie, czy zabieg jest konieczny, czy można go jakoś uniknąć, ponieważ dowiedziałam się, że w przyszłości czeka mnie endoproteza i dzięki artroskopii można ją trochę oddalić. Dodam jeszcze, że mam 53 lata i ważę ok. 62-63 kilogramy przy wzroście 157 cm. Wiem, że to trochę za dużo i staram się kontrolować, ale nie jest łatwe. Nie wiem czy to ważne, ale moja mama w wieku 49 lat miała zwyrodnienie stawu biodrowego i zleconą operację. Co mogę jeszcze zrobić? Pozdrawiam i będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi, Krystyna W.

Myślę, że w chwili obecnej należy wykonać zalecenia ortopedy, czyli zrealizować zabiegi rehabilitacyjne i ćwiczenia według rozpisu oraz poddać się artroskopii w czasie, której możliwe jest zabiegowe leczenie zmian zwyrodnieniowych kolana. Oprócz tego ewentualnie celem pogłębienia diagnostyki można wykonać jeszcze NMR stawów kolanowych. Można jeszcze zastosować leki wzmacniające stawy kolanowe - dostawowo lub ogólnie (o tym musi zadecydować ortopeda). Poza tym nie ma innego sposobu postępowania. Trzeba wykonać zalecenia ortopedy.