Ból prawej, dolnej części brzucha.

Dobry wieczór. Mam takie pytanie: co to może byż, żaden ginekolog z mojej okolicy nie może mi pomóc. Mam 21 lat i od 13 roku, gdy dostałam miesiączkę, jest ona nieregularna, obfita, bolesna. Najbardziej mnie martwi to, ze nie miesiączkuję już prawie 2 miesiące, tylko mam taką mocno brązową wydzielinę. Ta brązowa ciecz jest parę dni i koniec, nie wiem, co to jest. Boli mnie z prawej strony w dole brzucha. Miałam już zrosty w brzuchu i w miednicy miejszej, okolice, wyrostek wycięty, bo mówili, że był za duży. Ponad pół roku temu miałam te zabiegi i dalej boli. Mam już dosyć, nie wiem, co to może być. Może Państwo mi pomożeci. Czekam na odpowiedź.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Opis dolegliwości, który Pani przedstawia, jest dosyć skąpy, ale postaram się Pani sensownie odpowiedzieć. Rozumiem, że ból w prawym podbrzuszu występuje w czasie okołomiesiączkowym i zaczął się pojawiać po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego - prawdopodobnie związany jest ze zrostami w jamie otrzewnowej powstałymi po tej operacji. Dodatkowo od 2 miesięcy zamiast miesiączki pojawiają się jedynie brązowe upławy z narządu rodnego. Najprawdopodobniej wszystkie te objawy są powikłaniem przebytej operacji. Niektóre osoby mają zwiększoną tendencję do tworzenia się zrostów w jamie otrzewnowej. Zrosty te, oprócz tego, że wpływają na płodność (powodują niedrożnośc jajowodów), mogą być też przyczyną innych bolesnych dolegliwości.

Postępowanie w tego typu przypadkach jest trudne. Często stosuje się jedynie leczenie objawowe, przeciwbólowe i zmniejszające napięcie mięśni gładkich. W przypadkach z ograniczeniem płodności stosuje się uwalnianie zrostów metodą laparoskopową. W związku z nieprawidłowym krwawieniem miesięcznym i dolegliwościami proponowałbm zgłosić się do ginekologa (jeśli Pani ginekolog nie jest w stanie pomóc, proszę zgłosić się do innego), który Panią dokładnie zbada i wykona usg narządu rodnego w celu określenia dokładnej przyczyny dolegliwości. Po jej ustaleniu zaproponuje odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.