Ból prawej piersi: co jest przyczyną?

Witam, mam 24 lata. Obecnie mieszkam za granicą i nie mam możliwości dostania się na badanie, za miesiąc wracam do Polski i wtedy je zrobię, ale niestety od jakichś 3 tygodni bardzo martwi mnie fakt, że boli mnie prawa pierś. Na początku dało się wyczuć malutkiego guzka, który bolał przy każdym dotknięciu, nie przejmowałam się tym, ponieważ byłam przed okresem, a kiedyś będąc na badaniu u ginekologa (z podobnymi objawami) powiedział, że mam coś powiększone i nie ma się czym przejmować, bo to nic groźnego. W tym przypadku w czasie okresu nie wyczuwałam, bo jednak jestem juz tydzień po okresie i pierś znów zaczyna boleć (boli mnie z boku piersi na dole), a dzisiaj wyczułam guzka, ale wydaje mi  się wiele większy. Pomocy :(
24 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Temat dotyczący bólu piersi został dość szczegółowo wyczerpany w artykule pod linkiem: www. abcrakpiersi. pl/bol-piersi

Przyczyny bólu piersi zazwyczaj nie są groźne. Mogą to być zaburzenia hormonalne, ale także bóle związane z przeciążeniem kręgosłupa i podrażnieniem nerwów międzyżebrowych - tzw. neuralgia.

Nie wszystkie zgrubienia w piersi są w istocie guzami. Tkanka gruczołowa ma budowę niejednorodną, która zmienia się w zależności od cyklu miesiączkowego. Jeżeli kobieta bada się regularnie poznaje swoje piersi i wtedy łatwo może stwierdzić, że np. w piersiach pojawiło się coś nowego.

Niestety bez badania lekarskiego trudno jest stwierdzić czy to co pani wyczuwa jest zwykłym zagęszczeniem tkanki gruczołowej, czy może guzkiem. Ponad 80% zmian w piersiach to zmiany łagodne. Nie pozostaje nic innego jak poczekać na wizytę u lekarza.

Pozdrawiam serdecznie