Ból prawej piersi i jakieś zgrubienie - czy powinnam się martwić?

Mam 28 lat; od dwóch miesięcy odczuwam dokuczliwy ból w prawej piersi i jakieś zgrubienie bolesne przy dotyku. Ból pojawia się kilka dni przed miesiączką i to zgrubienie też jakby się powiększało. Byłam na USG w sierpniu 2010 i miesiąc temu i nic nie wykazało, w opisie piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej bez zmian patologicznych. Mam nadzieję, że gdyby coś złego się tam działo, na USG by to wyszło?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W czasie okresu, a także w czasie bezpośrednio poprzedzającym miesiączkę może dochodzić do wytworzenia zmian w obrębie tkanki gruczołowej oraz występowania dolegliwości bólowych.
Jednakże takie zmiany wymagają samobadania w czasie bezpośrednio po zakończeniu okresu. Jeśli wówczas zostanie stwierdzona przez kobietę jakakolwiek zmiana struktury piersi, to jest ona wskazaniem do zweryfikowania problemu przez lekarza.
Badanie USG jest badaniem z pewnym zakresem błędu, jednakże wykrywa większość zmian organicznych wystepujących w piersi.
W związku z tym, jeśli zmiany które Pani zaobserwowała mają charakter cykliczny i na stałe nie stwierdza się zmiany organicznej, to nie ma powodów do niepokoju.
Proponuję pozostać pod opieką ginekologa, wskazane jest wykonanie badania kontrolnego po 3-6 miesiącach.

Redakcja abcZdrowie.pl