Ból przy gryzieniu po leczeniu dolnej szóstki

Witam. 6 lat temu miałam leczona dolną 6, miesiąc temu byłam na jej ponownym leczeniu, ponieważ plomba się uszczelniła i była głęboka próchnica. ząb nie bolał. Po naprawie boli podczas gryzienia twardych rzeczy i mocnego ucisku na środek zęba. na rtg nic nie widać. Od momentu naprawy ból delikatnie się osłabił jednak nadal jest przy gryzieniu twardych rzeczy Co zrobić? Ząb nie boli sam z siebie itp. Bardzo proszę o pomoc.

Jeśli była głęboka próchnica to prawdopodobnie opracowanie ubytku było na tyle inwazyjne, że pozostało niewiele zębiny oddzielającej komorę zęba od wypełnienia kompozytowego. Gryzienie twardych pokarmów powoduje nacisk na wypełnienie które z kolei uciska struktury niżej położone. To co należy wykonać w pierwszej kolejności to sprawdzić czy wypełnienie nie jest trochę za wysokie. Obniżenie wypełnienia może pomóc. Jeśli objawy bólowe nie ustąpią, należy usunąć wypełnienie kompozytowe i zastosować materiał glasjonomerowy, który ma nieco inna sprężystość. A jeśli to nie pomoże to ząb należy przeleczyć kanałowo.