Ból przy wypróżnianiu przy Zespole Jelita Drażliwego

mam 18 lat od 8 lat chruję na zespół jelita drażliwego , nie radzę sobie z bólami i wypróżnianiem , w szkole kompletna klapa nie nadaję się do niczego lekarze i leki nie pomagają , gdzie szukać pomocy. Dłużej już tak nie mogę.Prosze o pomoc. Adam.

Leczenie zespołu jelita wrażliwego nie jest łatwe i wymaga obserwacji organizmu ponieważ niektóre produkty mogą łagodzić a inne nasilać dolegliwości. Dlatego bardzo ważna jest właściwa dieta która może łagodzić objawy i zmniejszać dyskomfort. Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego, w którym zapisujemy wszystkie spożyte pokarmy i ewentualne dolegliwości po nich występujące. Na podstawie tego można skomponować jadłospis eliminujący produkty które te dolegliwości nasilają. Warto zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe, a więc regularne mało objętościowe posiłki co 3-4 h. Jeżeli występuje postać IBS z przewagą biegunek należy zastosować dietę lekkostrawną z ograniczeniem błonnika. Natomiast w przypadku występowania zaparć należy spożywać produkty bogate w błonnik tj produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa. W tym przypadku należy nie zapominać o wypijaniu co najmniej 1,5 l płynów dziennie. Produkty które często nasilają dolegliwości i należy ich unikać to dania tłuste, smażone, produkty wzdymające (tj. kapusta, fasola), mocna kawa i herbata, czekolada, alkohol czy napoje gazowane. Gdy dolegliwości będą się dalej utrzymywać warto udać się do dietetyka w celu ustalenia odpowiedniego programu żywieniowego. Pozdrawiam, Łasek Natalia, www.nvit.pl