Ból ręki od ramienia do łokcia

Witam,od 4miesięcy boli mnie bardzo ręka, dokładniej mówiąc odczuwam ból ręki od ramienia do łokcia. Nie raz jest to ból ręki nie do wytrzymania. Proszę o pomoc bo nie wiem co mam robić. Nawet spać nie mogę przez ból ręki, tak rwie mnie prawa ręka. Obecnie stosuję maści rozgrzewające oraz na wysiłek fizyczny ale mi nie pomagają. Ból ręki nie mija, a maści nie przynoszą ukojenia. Czy powinnam wykonać jakieś badania żeby sprawdzic ból ręki? Czy to może być coś poważnego? Czy ból ręki od ramienia do łokcia może świadczyć o jakimś zwyrodnieniu stawów, reumatyzmie lub czymś podobnym? A może to coś zupełnie innego - naciągnięcie mięśni, czy coś? Proszę o pomoc, bo ból ręki zaczyna mnie martwić, a poza tym jest to objaw bardzo dokuczliwy. Co zrobic zeby ból ręki zniknal raz na zawsze? Dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Dolegliwości mogą być spowodowane uszkodzeniem nerwów, uciskiem na splot ramienny, zmianami w obrębie kręgosłupa i inne. Sugeruję konsultację u ortopedy, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Aby móc ustalić, co doprowadziło do wystąpienia u Pani dolegliwości bólowych ze strony kończyny górnej, konieczne byłoby przede wszystkim uściślenie wywiadu lekarskiego. Czy ból pojawił się nagle, czy też przed jego wystąpieniem doświadczyła Pani jakiegoś urazu? Czy ból występuje stale, czy też z przerwami i czy są jakieś czynniki (np. ułożenie kończyny), które doprowadzają do zmniejszenia natężenia bólu? Ważne jest także to, jaką pracę Pani wykonuje – aktywność zawodowa związana z wysiłkiem fizycznym może doprowadzać do dolegliwości bólowych we wspomnianym przez Panią rejonie ciała.

Po uwzględnieniu danych z wywiadu, a także po dokładnym zbadaniu Pani kończyny górnej, możliwe stałoby się zapewne wysunięcie podejrzenia co do tego, jaka jest przyczyna Pani problemów. Pozostaje jednak pytanie – do jakiego specjalisty powinna się Pani udać? Na początku najkorzystniej byłoby odwiedzić lekarza rodzinnego – ten specjalista będzie mógł Panią zbadać i wysunąć podejrzenie co do przyczyn Pani bólu, a także – w razie potrzeby – skierować Panią do ortopedy.

Jakie mogłoby być dalsze postępowanie, służące wyeliminowaniu dręczącego Panią bólu – tutaj jest odpowiedź uzależniona jest od tego, jaka byłaby ostatecznie przyczyna Pani dolegliwości. Możliwe, że ulgę przyniosłoby skorzystanie z jakichś zabiegów fizykoterapeutycznych, jak i możliwe jest to, że sposobem na złagodzenie Pani dolegliwości mogłyby być specjalnie dobrane dla Pani ćwiczenia.