Ból serca podczas głodówek

Dlaczego podczas głodówek boli serce? (chodzi tu o dietę, o niskiej kaloryczności, która jest zazwyczaj nazwana głodówką) Czy to jest ból serca, czy może nerwoból? Czy zwykły magnez wystarczy aby przestało bolec?

Witam,

W przypadku stosowania głodówek czego kompletnie nie popieram ponieważ wyrządza to większą szkodę dla organizmu niż pożytek, a efektów trwałych na próżno oczekiwać można, ważne będzie dostarczanie makro i mikroelementów dla naszego organizmu, w tym także wspomniany przez Panią magnez. Jego niedobór może przyczynić się do tzw uczucia kłucia w sercu jednak niekoniecznie. Nie udzieliła Pani informacji dotyczącej trwania diety o niskiej kaloryczności i czasu od jakiego ma Pani te bóle. Może warto skontrolować to u kardiologa.

Trudno jest postawić diagnozę nie znając Pani sposobu odżywiania.
Prawdopodobne może być osłabienie spowodowane niedożywieniem (brak składników odżywczych, witamin, minerałów), brakiem wody (ilość wody jest zależna od Pani wagi, ale na każdy kilogram masy ciała przypada 30ml) itp.
Zwykły magnez może nie wystarczyć. Zalecałabym dietę o dopasowanej do Pani kaloryczności. Uwzględniającą cel, który chce Pani osiągnąć. Głodówka (bądź dieta niskokaloryczna) w większości przypadków nie jest właściwym sposobem odżywiania. Bezpieczniejsze są diety np. oparte na sokach warzywnych i warzywno - owocowych. Pomogą zapewnić właściwe ilości substancji odżywczych potrzebnych organizmowi.

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Ból serca może mieć różne podłoża. Może być związany np. z zaburzeniami w dostawie minerałów. Jeśli dieta jest jednostronna naraża Panią na niedobór. Magnez, potas, wapń to istotne składniki mineralne, o których zapotrzebowanie należy zadbać urozmaiconą dietą. Niska kaloryczność nie jest dobra dla każdego, warto na początku wziąć pod uwagę podstawową przemianę materii (kcal) i do tej wartości dopasowywać kaloryczność diety odchudzającej.