Ból stopy pod palcami

Dzień dobry. Proszę o pomoc. Od kilu miesięcy boli mnie stopa, pod palcami środkowymi 3-4-5 palec stopy u nasady, pod spodem. Próbowałam rozchodzić, ale ból się nasila. Wyniki na stawy i reumatyczne mam dobre, druga stopa, bez żadnych dolegliwości. Ból przechodzi w piekący, mam wrażenie, że coś uciska, a czasami drętwieją palce. Czy może to być choroba Mortona? Pierwsze objawy nastąpiły, po obciążeniu stopy, po zrezygnowaniu z kul, po artroskopii. Blokada pomogła na bardzo krótko i ból wrócił. Co mogą oznaczać te objawy? Jakie badania wykonać skoro wcześniej wspomniane na reumatyzm i na stawy wyszły w porządku. Z góry dziękuję za odpowiedź i poradę. Pozdrawiam.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

tak naprawdę aby móc wnioskować o tym, co jest przyczyną Pani stanu, konieczne byłoby uzupełnienie zarówno uzupełnienie wywiadu chorobowego, jak i – prawdopodobnie – znaczne poszerzenie diagnostyki. Wspomina Pani o tym, że ból się pojawił po tym, kiedy zrezygnowała Pani ze stosowania kul, oprócz tego nadmieniła Pani również to, że przebyła Pani artroskopię. Z jakiego powodu została u Pani wykonana artroskopia? Czy to była artroskopia diagnostyczna, czy też może artroskopia lecznicza?

Istotne w ustaleniu przyczyny Pani bólu stopy byłoby również to, czy dolegliwości pojawiły się po raz pierwszy, czy też w przeszłości doświadczała już Pani podobnych problemów. Ważną informacją, która mogłaby mieć wpływ na dalszy proces diagnostyczny, byłoby również to, czy choruje Pani na jakieś schorzenia przewlekłe.

Powyżej wyraźnie widać, że w ustaleniu przyczyny Pani dolegliwości ma wiele różnych aspektów. Mnogość ta wynika z tego, że tego typu dolegliwości bólowe w obrębie stopy mogą być związane zarówno z problemami czysto ortopedycznymi, jak i z jakimiś zaburzeniami neurologicznymi czy też ze schorzeniami ogólnoustrojowymi. Dla ustalenia przyczyny Pani stanu konieczne jest więc odwiedzenie lekarza – na początku można skonsultować się z lekarzem rodzinny. Specjalista ten – w razie potrzeby i w zależności od tego, jaką przyczynę Pani problemów będzie podejrzewał – może skierować Panią do innych, odpowiednich specjalistów, np. do ortopedy czy do neurologa.