Ból stopy podczas treningów u 19-latki

Mam 19 lat. Od 4 trenuję LA od roku skoki.W maju zaczął boleć mnie wierzch prawej stopy. Zewnętrznie u szczytu. Po sezonie ok.3 miesiace przerwy. Myslałam że rozwiąże to problem, ale gdy wróciłam do treningów ból się pojawił. Słabszy, jednak obecny. Podczas przerwy w treningach przytyłam więc zaczęłam skakać na skakance. Jestem w stanie skakac około 20 minut. Po dwóch dniach skakania bolą mnie obie stopy w miejscu o którym pisałam. Jak sobie z tym poradzić? Voltaren nie pomógł. Natalia

Przede wszystkim trzeba dokładnie zbadać Pani stopy i ich wysklepienie oraz obciążenia poszczególnych jej segmentów - być może niewłaściwie je Pani obciąża (np. większe obciążenie przejmuje III i IV kość śródstopia). Pomoce będzie komputerowe badanie stopy - w staniu, chodzie i w biegu. Jeśli moje sugestie się potwierdzą, dobrze wykonane indywidualne wkładki ortopedyczne znacznie zmniejszą (a może całkowicie rozwiążą) problem.
Pozdrawiam, Dr n.med. Paweł Kołodziejski chirurg stopy specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu