Ból stopy w górnej części grzbietowej

Witam,od dwóch tygodni boli mnie stopa w górnej części grzbietowej. Najgorzej jest podczas chodzenia. Ból wtedy promieniuje w kierunku palców stopy.  Stopa nie jest opuchnięta ani zaczerwieniona, nie doszło też do żadnego urazu. Nie wiem czy to jest coś poważnego z czym należałoby się zwrócić do ortopedy. Czy może to świadczyć jednak o jakimś urazie? Czy wystarczą maści lub proszki przeciwbólowe i przeciwzapalne, aby złagodzić i wyeliminować w ten sposób ból. Kiedy ewentualnie zgłosić się do lekarza? Czy powinien mi wówczas zlecić jakieś szczegółowe badania? Jeżeli tak to jakie? Z góry dziękuję za pomoc. Pozrawiam Danuta

Witam,
proszę zastosować maści/żele o miejscowym działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, dostępne w aptekach.
Jeżeli powyższe dolegliwości nie ustąpią po 10 dniach, zalecam wizytę u ortopedy po wcześniejszym wykonaniu badania RTG stopy.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

przyczyn bólu w obrębie stopy może być bardzo wiele. Zaliczane są do nich – jak można się łatwo domyślić – problemy ortopedyczne, ale do takich problemów mogą doprowadzić również i zaburzenia neurologiczne, a także choroby ogólnoustrojowe.

Rzeczywiście możliwe jest podjęcie prób samodzielnego rozwiązania problemu poprzez stosowanie, dostępnych w aptece bez recepty, preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych czy to w formie maści, czy w formie doustnych tabletek. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na to, że leki przeciwbólowe przyjmowane doustnie w zbyt dużych ilościach mogą prowadzić do uszkodzeń różnych narządów organizmu, dlatego też dłuższe korzystanie z takich preparatów „na własną rękę” nie jest zalecane.

W Pani sytuacji najkorzystniej byłoby skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Specjalista mógłby zebrać z Panią wywiad lekarski koncentrujący się wokół aktualnie doświadczanych dolegliwości, a także zbadać Pani stopę. W zależności do podejrzewanej przyczyny Pani problemów lekarz rodzinny może np. zalecić Pani jakieś preparaty, dzięki którym dojdzie do złagodzenia doświadczanych przez Panią dolegliwości. Możliwe jest również, że lekarz rodzinny skierowałby Panią na zdjęcie RTG stopy czy wydał Pani skierowanie do ortopedy. Postępowanie w Pani sytuacji uzależnione jest m.in. od tego, jak długo trwa Pani problem, a także od tego, jakie odchylenia zostałyby wykryte w badaniu Pani stopy.