Ból sutka i mały guzek na prawej piersi - co to może oznaczać?

Mam 16 lat, kilka dni temu na prawej piersi (która zawsze była większa od lewej) wyczułam małego guzka ma on około pół cm, wcześniej też zdarzało mi się, aby ta pierś mnie bolała, ale od pewnego czasu ból jest intensywniejszy, a raczej częstszy. Czy może być to związane ze stresem z minionych tygodni przez który 10 dni przed terminem dostałam okres?

Nigdy wcześniej nie zauważyłam tej kuleczki. Dopiero ostatnio sprawdziłam to, jaki może być powód bólu, wiec nie mam 100% pewności, że jej tam nie było, samo zgrubienie mnie nie boli tylko brodawka i jej okolice.

Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Mały guzek w piersi stwierdzony w samobadaniu nie musi oznaczać nowotworu złośliwego. W Pani wieku można to niemal wykluczyć. Guzki mają najczęściej podłoże hormonalne i po wyrównaniu ich poziomu powinny znikać. W przypadku stresu mogło dojść do rozregulowania hormonalnego. Ból i obrzęk brodawki może świadczyć o stanie zapalnym. Jeśli objawy nie ustąpią rozsądnym będzie udanie się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.