Ból sutka i nabrzmiałe piersi po przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych Novynette

Dzień dobry, od marca zażywam tabletki Novynette. Za 10 dni powinnam krwawić z odstawienia (za 7 dni kończę blister). Bardzo bolą mnie stuki, a moje piersi są nabrzmiałe. Czy to skutek uboczny tabletek czy możliwa ciąża? Z moim partnerem zawsze praktykujemy stosunek przerywany, żeby mieć zwiększoną pewność, że do zapłodnienia nie dojdzie. Co, więc może być przyczyną bólu? Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Witam serdecznie. Ból i obrzmienie piersi są skutkiem niepożądanym działania doustnej antykoncepcji. Jeśli objaw ten będzie się utrzymywać, lub powodować szczególny dyskomfort wskazana jest zmiana dotychczas stosowanego preparatu na inny, o mniejszej dawce hormonów. Jeśli przyjmuje Pani doustną antykoncepcję regularnie nie ma potrzeby dodatkowego stosowania stosunków przerywanych. Muszę dodać iż sam stosunek przerywany jest bardzo zawodną metodą antykoncepcyjną, gdyż w w preejakulacie czyli wydzielinie wydobywającej się z członka przed wytryskiem również znajdują się plemniki.