Ból w klatce piersiowej - czy przyczyną może być palenie papierosów?

Mam 19 lat, papierosy palę od 3 lat, średnio paczkę na tydzień. Nigdy nie miałem astmy ani żadnej choroby związanej z płucami. Ból poczułem dziś wieczorem ok. godz 15:00 - czuję go przy głębszym wdechu, jest silny u dołu płuc. Wczoraj byłem na małej domówce, wypaliłem ok. 6-9 papierosów - czy to może być przyczyną?? Wcześniej wypalałem więcej przez 1 wieczór i wszystko było ok. Czy możliwe jest zarażenie jakimś grzybem? np. w przypadku, gdy pali się zapleśnialy tytoń? Proszę o odpowiedź i czy mam się udać z problemem do swojego lekarza rodzinnego? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Opisywany przez Pana ból nie ma prawdopodobnie związku z paleniem papierosów. Taki nasilający się wraz z oddechem ból nazywamy opłucnowym. Jego przyczyną jest najczęściej zapalenie chrzęstno-żebrowych i chrzęstno-mostkowych połączeń klatki piersiowej. Uciskając miejsce objęte procesem zapalnym można wywołać ból podobny do tego, jak przy głębokim oddychaniu. Niektórzy obserwują również zaczerwienienie i obrzęk objętej zapaleniem okolicy. Objawy zwykle ustępują same bez leczenia. Nie ma więc powodu do niepokoju o swój stan zdrowia. Powody do obaw może mieć Pan jednak później – proszę pamiętać, że palenie prowadzi do wielu chorób układu oddechowego i krążenia, a ich objawy mogą być o wiele dotkliwsze od bolesności podczas oddychania. Nie jest również prawdopodobne, aby palenie zapleśniałego tytoniu mogło być odpowiedzialne za opisywane objawy. Konsultacja z lekarzem rodzinnym może być wskazana, jeśli objawy będą się utrzymywać przez dłuższy czas albo dojdzie do ich znacznego nasilenia.