Ból w klatce piersiowej - czy to wina palenia?

Witam. Mam 21 lat i odczuwam lekki ból w okolicy środka klatki piersiowej, ale tylko przy mocnym nabieraniu powietrza. Paliłem 2 i pół roku. Paliłem, bo już miesiąc jak pozbyłem się nałogu. Mam mało aktywny sposób życia. Przechodząc do pytania, ból domyślam się, że od palenia, ale czy może być to coś poważniejszego? Zgłosić się do lekarza czy po prostu zmienić tryb życia na bardziej aktywny i ból przejdzie? Za odpowiedzi z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam.
Decyzja o rzuceniu nałogu to bardzo dobra inwestycja w Pańskie zdrowie. Może to uchronić przed poważnymi chorobami, jakie dotykają po latach większość palaczy. Opisywane przez Pana dolegliwości nie są jednak typowe dla żadnej z nich. Ból w klatce piersiowej nasilający się przy oddychaniu (czyli tzw. ból opłucnowy), najczęściej umiejscowiony na jej przedniej ścianie, jest bowiem zwykle pochodzenia nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, a nie płucnego. Opisywane bóle to prawdopodobnie bóle połączeń chrzęstno-żebrowych i chrzęstno-mostkowych, czyli tych miejsc, gdzie żebra łączą się z mostkiem przez ich elementy chrzęstne. Taki ból nasila nie tylko oddychanie. Można go również wywołać, uciskając odpowiednie miejsce na klatce. Rzadziej towarzyszy temu obrzmienie, zaczerwienienie i ocieplenie dotkniętej okolicy. Dolegliwości ustępują zwykle same bez leczenia. W przypadku jednak, gdyby ból zmienił charakter, znacznie się nasilił lub pojawiły się inne niepokojące objawy, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.